İRAN

İRAN
Başkent Tahran
Nüfus 77.176.930
Konum Ortadoğu
İklim Hazar Denizi kıyılarında yağışlı ve ılık iklim hüküm sürmektedir. İç ve doğu bölgelerinde yazları sıcak ve kışları soğuk kara iklimi görülür. Körfez kıyıları sıcak ve nemlidir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: İran’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: İran’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Polio (Çocuk felci) aşısı: Özellikle sağlık tesisinde, mülteci kampında veya insani yardım kampında çalışıyorsanız İran’a gitmeden önce çocuk felci aşısı gerekebilir. Bu tür bir işte  poliolu birisiyle temas edebilirsiniz.

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, İran’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  İran’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen  ve Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saaten fazla olan  9 ay ve üstü  tüm yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer ülke  gerekliliği (2018):  Polio-endemik bir ülkeden (Afganistan, Nijerya ve Pakistan) gelen her yaşta tüm yolcular için İran'a varıştan öncesi 4 hafta ile 12 ay arasında çocuk felci aşılamasının yapıldığının kanıtı gereklidir.

Sıtma (2018): P. vivax kaynaklı sıtma riski çok sınırlıdır. P. Falciparum kaynaklı sıtma riski, Mart’tan Kasım ayına kadar Hormozgan ve Kerman vilayetlerinin (tropikal kesimi) kırsal bölgeleri  olmak üzere Sistan- Belucistan’ın güney kesimlerinde vardır.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı alınacak önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVİD-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Tıp hizmetleri yeterlidir. Resmi hastanelerden ziyade özel hastaneler tercih edilmelidir. Özel hastaneler tatminkar ve bakımlıdır. Doktorların bir bölümü İngilizce ve /veya Fransızca bilmektedir.

Acil Yardım No: 115

1.Tahran Klinik,021 88 71 29 31 (http://www.tehranclinic.ir/fa/aboutTch.asp )

2.Dey Hastanesi,021 88 79 71 11 (http://www.daygeneralhospital.ir/ )

3.Laleh Hastanesi ,021 88 57 10 65-8 (http://www.laleh-hospital.com/main_fa.asp )

4.Atiyeh Hastanesi,021 82 721 (http://www.atiehhospital.ir/ )

5.Bahman Hastenesi,021 88 57 59 01 (http://www.bahmanhospital.ir/ )

6.Parsiyan Hastanesi,021 22 09 71 31 (http://parsianhospital.ir/default.aspx?lang=Fa )

7.Iranmehr Hastanesi,021 22 00 90 71 (http://www.iranmehrhospital.ir/ )

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yatak ücreti özel hastanelerde günlük 88 ile 150 ABD Doları arasında değişmektedir. Muayene ücreti ise özel hastanelerde 10 ile 15 Dolar arasındadır. Yabancı uyruklulardan normalin 3 katı tedavi ücreti talep edilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

İran'da çalışan her vatandaş Sosyal Sigortalar kapsamına girmektedir. Sosyal sigorta primi maaşın %30'unu kapsamaktadır. Bu miktarın % 7'si işçi, % 23'ü işveren tarafından ödenmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilir. Ancak pet şişelerde içme suyu tercih edilmelidir.

İlaç Temin Koşulları

Genelde bulunabilmektedir. Bulunamayan Türkiye'den getirtilebilmektedir. Fiyatlar makul düzeydedir.

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi