İTALYA

İTALYA
Başkent Roma
Nüfus 61.482.297
Konum Batı Avrupa
İklim Ilımlı bir iklimin hakim olduğu söylenebilir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve bazen de riskin düşük olduğu ülkelerde de oluşabilmektedir. İtalya’da, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, İtalya’da yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için) gezginler,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVİD-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

İtalya’da devlet hastanelerinde bulunan acil bölümlerinde bekleme süresi ülkemizden oldukça farklılık göstermekte olup, bekleme süresi 3 saate kadar çıkabilmektedir.

Hastaneler

Ambulans                                        :   06 5510

Roma Kızılhaç Ambulans Servisi    :   06 30814 / 791-792

Sağlık İlkyardım                               :   118

Nöbetçi  Doktor                                :   06 58201030

Nöbetçi Eczane Merkezi                  :   06 228941

Zehirlenmelerde  İlkyardım Servisi   :   06 3054343

İtalya'da hastaneler genellikle orta ve ortanın üzerinde hizmet vermektedir. Ancak, İtalya'da sağlık hizmetleri en fazla eleştiriye maruz kalan konulardan biridir. Devlet hastaneleri  kapasite, hizmet ve işletme yetersizliği ile ülkenin genel gelişmişlik düzeyinin hayli altındadır. Özel hastane ve muayenehanelerde kalite ve hizmette iyi bir seviyeye gelinmiştir. Diğer taraftan, muayene, tahlil ve yatak ücretleri yüksektir. Roma'da tam teşekküllü bir Amerikan hastanesi ile yabancı dil kullanma imkanı bulunan özel hastaneler vardır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel muayene ücreti 200-250 Euro, yatak ücreti günlük 300 Euro civarındadır. Devlet hastanelerinde bu ücretler %20-30 daha ucuzdur. Vatandaşlarımızın İtalya’ya gelişlerinde yaptırmakla yükümlü oldukları sağlık sigortalarını mümkün olması halinde ‘özel hastanelerde de geçerli olacak şekilde’ düzenletmeleri önem arz etmektedir. 

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması vardır. Yıllık sigorta primi 400 Euro’dan başlayarak yaş grubu, cinsiyet, sigorta edilen limitler gibi unsurlara bağlı olarak yükselmektedir. Sigorta tedavi masrafının sadece %75'i sigorta şirketince karşılanmakta, kalan %25'i sigortalı tarafından ödenmektedir. 

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkenin her yanında güvenilir olmakla beraber kireç oranı çok yüksek şebeke suyu mevcuttur. Piyasada ucuz ve bol miktarda bulunan hijyenik şekilde şişelenmiş çeşitli markalardaki su ve maden sularının içilmesi daha uygundur.

İlaç Temin Koşulları

Her türlü ilaç eczanelerde mevcut olup bazıları için  reçete şartı aranmaktadır. İhtiyaç duyulabilecek serum ve aşılar temin edilebilmektedir. Çocuk aşıları düzenli olarak yaptırılabilmektedir. Çocuklara ait aşı kartlarının getirilmesi yararlı olur. Merkez İtalya ve Kuzey İtalya bölgelerinde eczane ve nöbetçi eczane sistemi iyi çalışmaktadır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi