ÜRDÜN

ÜRDÜN
Başkent Amman
Nüfus 6.605.610
Konum Ortadoğu
İklim Ülkede Akdeniz ve kurak çöl iklimlerinin karışımı hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Ürdün’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Ürdün’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Ürdün’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Ürdün’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzeri  yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Diğer ülke gerekliliği (2020): DSÖ'nün belirleyeceği polioendemik ülkelerden gelen yolcuların, ülkeye  giriş vizesi için bu bölgelerden ayrılmadan önceki 12 ay içinde ve en az 4 hafta önce, bir doz oral polio aşısı (OPV) veya inaktive edilmiş poliovirüs aşısının (IPV) alındığının kanıtlanması gerekmektedir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ürdün'de sağlık hizmetleri gelişmiştir.

Hastaneler

Özel hastanelerin koşulları iyidir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücretleri 25-50 Dolar civarındadır. Özel hastanelerde yatak ücretleri pahalı olup, tek kişilik odaların bir geceliği yaklaşık 100 Dolardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Yaygın değildir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir suyu içilmeye elverişli değildir. Bu nedenle evlerde su arıtma cihazları veya çeşitli şirketlerden temin edilen içme suları kullanılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde sıkıntı yaşanmamaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı