KAZAKİSTAN

KAZAKİSTAN
Başkent Astana
Nüfus 17.000.000
Konum Kuzey Asya
İklim Orta Asya ve Sibirya iklim bölgelerinde bulunmakta olup, kıta iklimine sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği,Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Kazakistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Kazakistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşışı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Kazakistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Kazakistan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği:  Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Kazakistan genelinde sağlık hizmetleri Türkiye standartlarının altındadır. Yabancılar Kazakistan'da tedavi veya ameliyat olmayı tercih etmemekte, ayrıca ağır veya hayati tehlike arzeden rahatsızlıklarda Kazak doktorlar da yabancıların tedavisine tedirginlikle yaklaşabilmektedir. Yerel sağlık imkanlarının batı standartların altında olması, modern standartlara sahip kliniklerin pahalı ve ayrıca çeşitli komplikasyonlar açısından yetersiz kalması gibi nedenlerle, Kazakistan'a gelecek şahısların kendi ülkelerinde sağlık kontrolünden geçmeleri tavsiye edilmektedir. Kazakistan’da Kazak vatandaşlarına ücretsiz sağlanan sağlık hizmetleri, yabancılar için ücret karşılığında verilmektedir. Tedavi ücretleri ülkemize nazaran daha yüksektir. Özellikle başkent Astana sağlık hizmetlerinin en gelişmiş olduğu iki şehirden biridir. Astana’da devlet hastaneleri son dönemde yenilenmiş olup Devlet tarafından hastanelerdeki klinik koşullarının iyileştirilmesi ve doktorların uzmanlık alanlarına yönelik eğitim görmeleri yönünde çalışmalara 2010 yılından bu yana ağırlık verilmektedir. Halihazırda devlet hastaneleri ve özel kliniklerden bazıları uluslararası standart belgeleri almış durumdadır. Hastanelerde hijyene özel ihtimam gösterilmektedir. Bugüne kadar kadın doğum, psikiyatri, beyin cerrahisi, cildiye, dahiliye, çocuk hastalıkları, iç hastalıkları gibi alanlarda tedavi hizmeti alan mensup ve vatandaşlarımızın genel olarak almış oldukları sağlık hizmetlerini yeterli buldukları bilinmektedir. Almatı'da da Kazakistan genelinde olduğu üzere sağlık hizmetleri Türkiye standartlarının oldukça altındadır. Yerel sağlık imkanlarının ve doktorların mesleki bilgisinin Batı standartların altında olması, modern standartlara sahip kliniklerin pahalı ve ayrıca çeşitli komplikasyonlar açısından yetersiz kalması gibi nedenlerle, Kazakistan'a gelecek şahısların kendi ülkelerinde sağlık kontrolünden geçmeleri tavsiye edilmektedir. 

Almatı'daki yabancılar tarafından tercih edilen diğer klinik ve hastanelerin adları iletişim bilgileriyle aşağıda yer almaktadır:

Centre of Israeli Medicine (CIM): Markova 71, Tel: +7 727 250 60 50 ,

http://www.cim.kz/

Private Clinic: Md. Miras, 45,Tel: +7 7272 75 99 00,

http://www.private.idhost.kz/

Aktau’daki bazı klinik ve hastahaneler aşağıda sunulmaktadır.

Mangistau regional hospital +7 (7292) 210275, 210334, 210410, 210249

GKKP Aktau children's policlinic Tel : +7(7292) 511621, 511632

"Medservice" +7(7292) 520059 ISOS Clinics Tel : +7 (7292) 418661, +7 (701) 7331054 www.internationalsos.com

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Astana’da hastanelerde 1 günlük yatak ücreti yaklaşık 200 Dolardır. Almatı'daki hastanelerin muayene ücretleri 3.500-5.000 KZT (23-33 USD), günlük yatak ücreti ise 10.000-15.000 KZT (65-100 USD) arasındadır. Bu ücretlere yapılan tahlil ve tedavilerin bedelleri dahil değildir. Aktau'daki hastanelerin muayene ücretleri, Almatı ve Astana’daki muayene ücretleri ile paralellik göstermektedir. Bu ücretlere yapılan tahlil ve tedavilerin bedelleri dahil değildir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel şirketlere yaptırılabilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suları oldukça kireçli olup genel olarak içme suyu olarak tercih edilmemektedir. Ayrıca Sovyet döneminden kalma su iletim altyapısı asbestli bazları içerdiğinden musluk sularının içilmemesi yararlı olacaktır. Sıhhi bakımdan şehir suyunun filtreden geçirilerek kullanılmasında yarar bulunmaktadır. Öte yandan, tüm market ve bakkallardan yerli ve ithal şişe suyu temini mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Çok sayıda özel eczane mevcut olup, Alman, Fransız, Rus, Hint ve Macar malı ilaç bulmak mümkündür. İlaç sanayiinde Eczacıbaşı, Nobel, Abdi İbrahim, Akpharma ve Mustafa Nevzat gibi Türk firmaları da piyasada ön plana çıkmaktadır. Kazakistan’da ilaç piyasası diğer Orta Asya ülkelerine göre daha gelişmiş ve güvenilir olmakla birlikte sürekli ilaç kullanılmasını gerektiren durumda olanlara, yerel imkanlara güvenmeyerek ilaçlarını beraberinde getirmeleri önerilir.

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi