LETONYA

LETONYA
Başkent Riga
Nüfus 1.919.968
Konum Doğu Avrupa
İklim Deniz iklimi, nemlidir, kışlar orta sertlikte geçer.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Letonya'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Letonya'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak insanlar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan hiçbir aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede özellikle havanın nispeten daha sıcak olduğu Mart-Kasım ayları arasındaki dönemde kene yaygın şekilde görülmektedir. Sıcak yaz aylarında bu oran artmaktadır. Özellikle kırsalda ve ormanlık alanlarda olsa da, şehir içerisindeki parklarda dahi keneye rastlamanın mümkün olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle bilhassa ormanlık alanlarda bulunacak kişilerin gerekli önlemleri alması isabetli olacaktır.

Hastaneler

Koşulları temizdir. Verilen hizmetler temel sağlık sorunlarını karşılayabilecek düzeydedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel doktorların vizite ücreti 30-50 Avro dolaylarındadır. Hastanelerin yatak ücreti (tedavi hariç) günlük 30 Avro’dan başlamaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası yaygındır. Letonya’da ikamet edecek yabancıların, ikamet süresini kapsayacak şekilde sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemekte olup, şişelenmiş sular tercih edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar sadece doktor reçetesi ile satın alınabilmektedir. Aranılan her ilacı temin etmek mümkün olamamaktadır. Özel ilaçlara ihtiyacı olanların bunları beraberlerinde getirmeleri tavsiye edilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi