LİHTENŞTAYN

LİHTENŞTAYN
Başkent Vaduz
Nüfus 37.468
Konum Batı Avrupa
İklim Kıtasal, soğuk, bulutlu kışlar, serin ve bulutlu yazlar.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları bazen dünya çapında ve Hepatit A için düşük riski olan ülkelerde de meydana gelmektedir. Lihtenştayn 'da kontamine yiyecek veya su yoluyla Hepatit A bulaşabilir, bundan dolayı Hepatit A aşısının sizin için gerekli olup olmadığını doktorunuzla görüşün.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Lihtenştayn'da yarasalarda mevcuttur. Köpeklerde bulunmaz ve seyahat için önemli bir risk değildir. Sadece bu gruplar için kuduz aşısı önerilmektedir:

·  Yarasa ısırma riski olan açık alanlarda ki gezginler(Macera gezginleri ve mağaracılar),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi hayat profesyonelleri ve araştırmacılar).

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Dünyada yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Lihtenştayn'da sağlık ve hijyen koşulları iyi durumdadır.

Hastaneler

Lihtenştayn'daki tek hastane, başkent Vaduz'da bulunan ulusal hastanedir. Vaduz’daki tam teşekküllü olarak tanımlanabilecek hastane üst seviye donanımlı ve kaliteli hizmet vermektedir. Diğer şehirlerde sağlık hizmeti sunan klinikler mevcuttur. Bunların haricinde sağlık hizmeti sunan özel klinikler de bulunmaktadır. Lihtenştayn genelinde toplam 64 doktor ve 26 diş hekimi sağlık hizmeti sunmaktadır. 

Acil Hattı: 144

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Lihtenştayn'da yasal ikamet izni bulunanlara acil servislerde sağlık hizmeti ücretsiz verilmekte olup bununla birlikte ulusal hastanede muayene de ücretsizdir. Öte yandan, diş tedavisi özel klinikler üzerinden gerçekleştirilmekte olup ücretler yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Lihtenştayn'da üst düzey sağlık sigortası sistemi bulunmaktadır. Bu çerçevede, Lihtenştayn'da yasal ikamet izni bulunan16 yaş üzeri kişilerin sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Lihtenştayn'da sular çok temizdir ve musluklardan akan su rahatlıkla içilebilmektedir. Ancak suda yüksek oranda bulunan kalker / kireç  nedeniyle böbrek hastalarına tavsiye edilmemekte; bu kişilerin musluk suyunu filtreleyen cihazlar kullanmaları önerilmektedir. Bunun yanında, dünyaca bilinen firmaların ürettikleri içme suları da pet şişelerde marketlerde satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Lihtenştayn'da ilaçlar Apotheke isimli eczanelerden temin edilebilmektedir. Doktorlar tarafından yazılan reçeteler aracılığıyla ilaçlar uygun fiyata alınabilmektedir. İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinde uygun görülen tüm ilaçların satımına Lihtenştayn'da izin verilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi