LİTVANYA

LİTVANYA
Başkent Vilnius
Nüfus 2.849.317
Konum Doğu Avrupa
İklim Deniz (ılıman) ve oransal olarak hafif karasal iklim arasındadır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Litvanya'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Litvanya'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Litvanya’da, sağlık sistemi ve düzenlemelerinin giderek geliştiği gözlenmektedir. Ambulans, cep telefonu veya sabit telefondan 112 veya 033 çevrilerek aranabilmektedir. Hastaneler sağlık hizmeti bakımından iyi olmakla birlikte teknik imkanları orta düzeydedir. İlaçların üzerinde İngilizce bilgi çoğunlukla bulunmamaktadır. Ülkeye girişlerde herhangi bir aşı zorunluluğu yoktur.  Acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek hava ambulansı da bulunmaktadır.   Uzun süren kış ve iki ayla sınırlı yaz mevsimi, D vitamini eksikliğine sebep olmakta, takviye D vitamini alınması gerekebilmektedir. Mart-Eylül döneminde ormanlık alanlarda kene görülmektedir. Kenelerin sebebiyet verdiği hastalıklar için aşı uygulaması mevcuttur.

Hastaneler

Hastaneler sağlık hizmeti bakımından iyi olmakla birlikte teknik imkanları orta düzeydedir. Özel hastane olarak Baltık Amerikan Kliniği faaliyet göstermektedir. Fiyatları diğerlerine oranla yüksektir. Ülke genelinde 134 hastane, 422 klinik, 50 acil yardım ve 1.152 odontoloji merkezi bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yabancılardan ve zorunlu devlet sağlık sigortası bulunmayanlardan tedavi ücreti alınmaktadır. Hastanelerde bir günlük yatak ücreti 180 Euro civarındadır. Zorunlu devlet sağlık sigortası olmayanlardan ayakta tedavi için tedavinin içeriğine göre 50 ile 1000 Euro arasında değişen ücretler alınmaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Litvanya da özel sağlık sigortası yapma imkanı vardır. Yabancılar sosyal sigorta sistemine dahil değildir. Litvanya´da yerel çalışanların ücretlerinden yasa gereği kesilen sağlık katkı payı % 6’dır. Litvanya’da yaşayan yabancılara sağlık sigortası hizmeti sunan Ergo Şirketinin standart paket fiyatları 123 Euro ile 236 Euro arasında değişmekte, özel taleplere göre fiyat yükselebilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun içilmesi tavsiye edilmemektedir. Sağlıklı koşullarda şişelenmiş ve damacana sular tüm marketlerde satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Litvanya'da reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçlar eczanelerden temin edilir. Eczanelerde her türlü ilaç ve sağlık malzemesi temin etmek veya ısmarlamak mümkündür. Bununla birlikte, reçete gerektiren ilaçların reçetesiz olarak satın alınması mümkün değildir.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi