LESOTO

LESOTO
Başkent Maseru
Nüfus 1.936.181
Konum Güney Afrika
İklim Ilıman, kışlar soğuk ve kuru, yazlar sıcak ve nemli geçer.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Lesoto'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Lesoto'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.
  • Lesoto'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

Sarıhumma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yaşı 6 aylık ve üzeri yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Ülkedeki sağlık imkanları kısıtlıdır. Bu ülkeyi uzun süreli ziyaret edeceklerin seyahatten önce sağlık taramasından geçmesi tavsiye edilir. 

Hastaneler

Hastane olanakları sınırlı olup 1.000 kişiye 1.3 yatak kapitesine sahiptir. Uzmanlık gerektiren durumlarda, yakındaki GAC hastaneleri tercih edilebilir. Başkent Maseru'da üç hastane bulunmaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Makuldur.

Sağlık Sigortası ve Primler

Farklı imkanlar ve çeşitler mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehirlerde yaşayan halkkın yüzde 90'ından fazlasının içme suyuna erişimi mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları

Lesotho'da her türlü ilacı bulmak mümkün değildir. Bu ülkeye yapılacak seyahatlerde, kullanılan ilaçların reçetesiyle birlikte götürülmesi tavsiye edilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba