LİBYA

LİBYA
Başkent Trablus
Nüfus 6.160.000
Konum Kuzey Afrika
İklim Kıyı boyunca Akdeniz iklimi, iç kısımlarda kuru ve sert çöl iklimi görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Libya'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Libya'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Libya'ya uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaş ve üzeri tüm yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer ülke gerekliliği (2019): Meningokok menenjit A,C,Y ve W137) aşısı  gereklidir. Afganistan ve Pakistan'dan gelen yolculardan girişten 4 hafta ila 12 ay önce uygulanan çocuk felci aşısı kanıtı gerekmektedir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Libya’da devam eden iç savaş ve çatışma ortamı ülkedeki sağlık programlarının çoğunu kesintiye uğratmış, binlerce insanın yerlerinden edilmesine, yaralanmasına veya yaşamını yitirmesine sebep olmuş, sağlık tesisleri dâhil sivil altyapı hasar görmüştür. Savaş ortamının doğurduğu güvenlik riski, sağlık tesislerinin ve tıbbi malzeme depolarının hasar görmesi veya kapatılması, yabancı sağlık personelinin ülkeden ayrılması, devlet bütçesinde ilaç ve tıbbi malzemeler için düşük bütçe sağlanması gibi hususlar sağlık hizmetlerinin aksamasının temel sebepleri arasında sayılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2018 yılı tahminlerine göre Libya’da yaklaşık 1,05 milyon kişi sağlık alanında yardıma ihtiyaç duymaktadır. 

Hastaneler

Libya’daki hastane koşulları vasat düzeydedir. Özellikle ciddi rahatsızlıklarda ve ameliyat gerektiren durumlarda Türkiye’ye gidilmesi tavsiye olunmaktadır. Gerektiğinde gidebileceği özel klinikler “Brothers Clinic”, “Saint James” ve “Libyan-British Center” ve “El Muhtar”dır. Muayene ücreti genel olarak 30 LD’dır. Libya çocuk aşıları bakımından Dünya Sağlık Örgütünün aşı takvimini uygulamaktadır.

DSÖ tarafından 2016-17 yıllarında Libya’da bulunan 1.656 sağlık tesisinde yapılan Hizmet Sürekliliği ve Hazırlık Değerlendirmesi (SARA) araştırması sonucunda, hastanelerin %17,5’inin kapalı ve sağlık ocaklarının (Primary Health Care Center - PHC) %20’sinin kapalı olduğu tespit edilmiştir.  Faal hastanelerde temel hizmetlerin sağlanması için genel hazırlık oranı %69 iken, sağlık ocaklarının hizmete hazırlık oranı sadece %45’te kalmaktadır. Bu durum, Libya’da temel sağlık hizmetleri sağlama kapasitesinin ciddi oranda kısıtlı olduğuna işaret etmektedir. 

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Libya'da yabancılar, yerel halkın ödediği bedelleri ödeyerek tedavi olabilmektedirler, yabancılar için ayrı fiyat tarifesi bulunmamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Trablus şehir şebekesinden akan su Büyük Yapay Nehir Projesi ile çölden getirilmekte olup arıtılmadan içmeye elverişli değildir. Aralarında ülkemizden de ithal edilen markaların bulunduğu pet şişelerde içme suyu yaygın olarak satılmakta olup fiyatları makul seviyededir. Şehirde su dolum merkezleri de bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

DSÖ tarafından 2016-17 yıllarında Libya’da bulunan 1.656 sağlık tesisinde yapılan Hizmet Sürekliliği ve Hazırlık Değerlendirmesi (SARA) araştırmasında Libya’da sağlık hizmetlerindeki en büyük sınamanın ülke genelinde temel ilaçlarının bulunamaması olduğu belirtilmektedir (%16’lık başarı oranı).

Trablus’ta çok sayıda eczane mevcut olup, ihtiyaç duyulabilecek ilaçların çoğu bulunabilmektedir. Bununla birlikte, sürekli kullanım gerektiren ilaçların Türkiye’den getirilmesinde yarar vardır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı