FAS

FAS
Başkent Rabat
Nüfus 33.304.000
Konum Kuzey Afrika
İklim Kıyı şeritlerinde rutubetli, ılıman, doğu ve güneyde ise sıcak ve kurak çöl iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Fas’ta yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Fas’ta kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Fas’ta köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetler de bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )gezginler.
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam profesyonelleri  ve araştırmacılar gibi).
  • Fas’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler.
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma Aşı Sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisiYok.

Diğer ülke gerekliliği (2019): Poliomyelitten etkilenmiş ülkelerden gelen tüm yolculardan,  12 ay öncesi ile hareketten 4 hafta öncesine kadar olan dönemde bir doz poliomyelit aşısının alındığını ispatlayan uluslararası aşı sertifikası istenmektedir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Fas'ta her 2000 kişi başına 1 doktor düşmektedir ve hastane kapasitesi 1000 kişiye bir yatak olarak hesaplanmıştır.

Hastaneler

Şehirlerin Tıp ve Eczacılık Fakültelerine bağlı Devlet Hastaneleri Rabat'ta 2535 yataklı Ibn Sina Hastanesi, Kazablanka'da Ibn Rochd Hastanesi ve Fes'teki Hassan II Hastanesidir. Ayrıca Rabat'ta İbn Sina (Avincennes), Cheikh Zayed gibi büyük hastaneler dışında çok sayıda özel klinik de bulunmaktadır. Rabat dışında büyük şehirlerde yukarıda bahsedilen devlet hastaneleri dışında yine çok sayıda özel klinik mevcuttur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet Hastanelerinde günlük yatak ücreti yaklaşık 12 Euro'dan başlamakta ve bölümüne göre 95 Euro'ya kadar çıkmaktadır. Özel Hastanelerde  fiyatlar değişmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği sağlık hizmetleri fiyat tarifesine aşağıdaki linkten ulaşmak mümkündür:

http://srvweb.sante.gov.ma/Reglementation/TarifHopitauxPublics/Documents/Arr%C3%AAt%C3%A9%20conjoint%20n%C2%B010-04.pdf

Sağlık Sigortası ve Primler

Fas vatandaşı olmayanlar için özel sağlık sigortası yaptırmak mümkün olmadığından Fas'ı ziyarete gelen diğer ülke vatandaşlarının gelmeden sağlık sigortalarını yaptırmaları beklenmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede içme suyu temininde zorluk yoktur. En büyüğü beş litrelik olan pet şişelerde çok sayıda su markası bulunmaktadır. Çeşme suyu da içilebilir özelliğe sahiptir ve kaynatıldığı sürece kullanılabilir.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temininde sorun yoktur. Bununla birlikte, düzenli kullanılan ilaçlar varsa bunlardan bir miktar getirilmesinde fayda vardır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi