MAKAO

MAKAO
Başkent Makao
Nüfus 607.500
Konum Doğu Asya
İklim Subtropikal; kışlar soğuk ve yazlar ılıman geçer.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Makao'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Makao'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Makao'da yarasalarda mevcuttur. Köpeklerde bulunmaz ve seyahat için önemli bir risk değildir. Sadece şu gruplar için kuduz aşısı önerilmektedir:

·  Yarasa ısırma riski olan açık alanlarda ki gezginler(macera gezginleri ve mağaracılar),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak insanlar (vahşi hayat profesyonelleri ve araştırmacılar).

Sarı Humma aşısı :

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Macao’da biri devlet(Januario Hospital), ikisi özel(Kiang Wu Hospital, Macau University of Science Technology Hospital) olmak üzere üç tane hastane mevcuttur.

Sağlık Sigortası ve Primler

60 yaşına kadardır. Yıllık primler 500 ABD Dolarından başlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Hükümet musluk suyunun içilebilir olduğunu ve sürekli kontrol altında tutulduğunu belirtmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Her tür ilacın temini mümkündür. Doktor tavsiyesi gereken ilaçlar reçete ile satılmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba