MADEİRA ADALARI (Portekiz)

MADEİRA ADALARI (Portekiz)
Başkent Funchal
Nüfus 267.785
Konum Batı Avrupa
İklim Astropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları bazen dünya çapında ve Hepatit A için düşük riski olan ülkelerde de meydana gelmektedir. Madeira Adaları'nda kontamine yiyecek veya su yoluyla Hepatit A bulaşabilir, bundan dolayı Hepatit A aşısının sizin için gerekli olup olmadığını doktorunuzla görüşün.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Madeira'da yarasalarda mevcuttur. Köpeklerde bulunmaz ve seyahat için önemli bir risk değildir. Sadece şu gruplar için kuduz aşısı önerilmektedir:

·  Yarasa ısırma riski olan açık alanlarda ki gezginler(macera gezginleri ve mağaracılar),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak insanlar(vahşi hayat profesyonelleri ve araştırmacılar).

Sarıhumma aşısı(2019):  

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba