MORİTANYA

MORİTANYA
Başkent Nuakşot
Nüfus 3.340.627
Konum Batı Afrika
İklim Moritanya`nın iklimi sıcak ve güneydeki belli yöreler dışında kuraktır, ülkenin güneyinde Sahra iklimi görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olması önerilir. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık aşısı:Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

COVID-19 aşısı:Seyahat etmeden önce COVID-19 için aşılarınızın güncel olması önerilir.

Hepatit A aşısı: Moritanya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Moritanya’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz genellikle köpeklerde bulunmakta olup diğer memelilerde de bulunabilir. Isırılma veya tırmalanma durumunda ülkede kuduz tedavi imkanı sınırlı olabilir veya hiç olmayabilir. Kuduz hayvanlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek olan aşağıdaki gezginler için aşılama düşünülebilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak kampçılar, macera gezginleri veya mağara kaşifleri,
  • Hayvan ve örnekleriyle ilgilenen veteriner hekimler, hayvan bakıcıları, saha biyologları veya laboratuvar çalışanları
  • Kırsal alanlara giden ziyaretçiler,
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde olmaları, ısırıldıklarını ifade edememeleri ve baş- boyun ısırıklarının daha fazla olabilmesi nedeniyle, hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma olasılığı daha yüksek olan çocuklar için kuduz aşısı düşünülebilir.

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaş ve  üzerindeki tüm yolculardan  sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Sarıhumma aşısı Sahra Çölü’nün Güneyi’nde yer alan bölgelere seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm yolculara tavsiye edilir. Güzergâhları; Sahra Çölü’nde yer alan bölgelerle sınırlı olan yolcular için tavsiye edilmez.

Sıtma(2018): Yıl boyunca, tüm ülkede, daha çok P. falciparum kaynaklı sıtma riski bulunmaktadır. Buna kuzey bölgeler dahil değildir (Dakhlet-Nouadhibou ve Tiris-Zemour). Adrar ve Inchiri'de yağmur sezonu boyunca (Temmuz'dan Ekim'e kadar) sıtma riski bulunmaktadır.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Moritanya’da sağlık kurumlarının sunduğu imkanlar acil müdahalelere uygun olmakla birlikte hizmet kalitesi dünya ortalamasının çok altındadır. İyi yetişmiş doktorlar bulunmasına rağmen donanım eksikliği ve hijyenik ortam sağlanamaması kaliteyi etkilemektedir. Ülkede tam teşekküllü hizmet sunan tek hastane olan Nuakşot Ulusal Hastanesi’nin yoğunluğu ve hijyen şartları dikkate alındığında tedavi imkanının çok sınırlı olacağı düşünülmektedir. Bunun dışında Nuakşot’ta özel hastaneler ve poliklinikler yanında doktorların özel muayenehaneleri de bulunmaktadır. Özel hastanelerin daha temiz olduğu söylenemez. Göreceli olarak biraz daha iyi durumdadırlar. Yataklı tedavi hizmeti sunan hastaneden çok poliklinik hizmetleri verilen bu merkezler de birçok sağlık hizmetini yerine getirememektedir. Moritanya’da imkan sahibi kişiler tedavi için çoğunlukla yurt dışını tercih etmektedir. Dolayısıyla önemli sağlık sorunları yaşayan kişilerin Moritanya’da uzun süreli olarak bulunmamaları önerilmektedir. Gerek devlet hastanelerinde gerek özel hastanelerde tedavi, hijyen, doktorlara güvenilirlik gibi sağlık koşulları normal standartların çok altındadır. AIDS ve kanla bulaşan diğer hastalıklar Afrika'da oldukça yoğun olarak görüldüğünden, ülkeye gelmeden önce özellikle diş kontrolü ve tedavisi yaptırmayı ihmal etmemek gerekmektedir.

Tedavi ve yatak ücretleri:

Devlet hastaneleri nispeten ucuz olmakla birlikte, kötü koşulları nedeniyle tavsiye edilmemektedir. Özel hastanelerin de durumu çok iyi olmamakla birlikte, tedavi amacıyla bu hastanelere başvurulması daha uygundur. Özel hastanelerde muayene ücreti 5000-20.000 Ugiya’dan başlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Nuakşot'ta halkın çoğu çeşme suyu içmektedir. Şehir şebeke suyunun dinlendirildiği ve klorlamaya tabi tutulduğu modern bir tesis bulunmakla birlikte, genelde şişelenmiş kaynak su tüketilmektedir. Şişe sularını market ve bakkallarda her zaman bulmak mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Moritanya’ya Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden, Hindistan, Malezya, Endonezya, Fas, hatta Çin’den ilaç ithal edilmektedir. İlaç bulma konusunda genelde bir sıkıntı mevcut değildir. Başkent Nuakşot’ta bulunan ve göreceli büyük eczanelerin bilgileri  aşağıdadır:

Pharmacie Kennedy Adres : Rue Abou Baker, près de café Tunisien Nouakchott Tel: (+222) 45 25 36 93

Pharmacie ZemZem Adres: Rue de I Espoir, Nouakchott, près de Grand National Hospital Nouakchott Tel: (+222) 45 25 79 75 ‎

Pharmacie Paris Adres : Avenue du Palais des Congres, Nouakchott

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2023 Salı