MOZAMBİK

MOZAMBİK
Başkent Mabuto
Nüfus 24.096.669
Konum Doğu Afrika
İklim Tropikalden subtropikale geçiş iklimi.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Mozambik’te yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Mozambik’te  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Polio (Çocuk felci ) aşısı:  Ülkeye gitmeden önce çocuk felci aşısı gerekebilir. 

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Mozambik’te köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Mozambik’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen  ve Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saaten fazla olan  9 aylık ve üzerindeki  tüm yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı olarak yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Acil hizmet hattı: 1230

Ülke genelinde sağlık koşulları yetersizdir. Doktorların kapasitesi ve eğitim seviyesi oldukça kısıtlıdır, diğer ülkelerden gelen (Küba, Filipinler gibi) doktorların da yeterli olduğunu söylemek güçtür. Çok acil durumlar dışında mümkün olduğu ölçüde hastaneye gidilmemesi yerinde olacaktır. Mozambik’te devlete ait hastanelerin imkanları ve sağlık koşulları oldukça yetersizdir. Özel sağlık kurumları olan Privado Hospital, Phoenix Centro Médico Clinicare-Clínica Privada de Maputo, Clínica de Sommer schield, ClínicaCruz Azul, Clínica 222 hastanelerinin yüksek tedavi ve yatak ücretlerine karşın, sağlık hizmetleri yetersiz düzeydedir.

Bazı devlet Hastaneleri:

Central Hospital (Devlet) / Adres: Av. Eduardo Mondlane

Clínica do Hospital Central de Maputo (Devlet) / Adres : Av. Eduardo Mondlane

Instituto do Coração / Adres : Av.Kenneth Kaunda

Bazı özel Hastaneler :

Clínica 222 / Adres : Av. 24 deJulho 821

Clínica Cruz Azul / Adres : Av.Karl Marx, 414

Clínica de Sommerschield / Adres: R. Pereira do Lago, 52

Clinicare-Clínica Privada deMaputo / Adres : R. Duarte Galvão, 50

Phoenix Centro Médico / Adres : Av.Francisco Orlando Magumbwe, 671

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Adı geçen hastanelerde muayene ücreti yaklaşık 2500 Meticais (85 ABD Doları), yatak ücreti ise günlük 300 ABD Doları civarındadır. Sözkonusu fiyatlara ilaç, sargı bezi, şırınga gibi tıbbi ekipmanlar da eklendiğinde, fiyat iyice yükselmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilmemeli, diş fırçalarken dahi kapalı şişelerdeki su kullanılmalıdır. Buz kullanmaktan kaçınılması gerekmektedir. İçme suyunun pet şişelerde satılan ve dışarıdan ithal edilen sulardan karşılanması önerilir. Çeşitli büyüklük ve markalarda içme suları satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Her türlü ilaç  her zaman bulunamadığından, gerekli hallerde Güney Afrika Cumhuriyeti’nden temin edilmektedir. Sürekli kullanılan ilaçların birlikte getirilmesi önerilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba