MAKEDONYA

MAKEDONYA
Başkent Üsküp
Nüfus 2.022.547
Konum Avrupa
İklim Ilıman karasal ve dağ iklimleri görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Makedonya'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Makedonya'da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Makedonya'da uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

Sarı Humma aşısı (2015): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Acil Sağlık Hattı: 194 +389 2 3099 500 SİSTİNA

Üsküp'teki başlıca hastaneler Devlet Hastanesi (tüm bölümler mevcuttur), Şehir Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi ile Askeri Hastane'dir. Ayrıca, üniversite poliklinikleri, semt poliklinikleri (dispanser) ile özel kliniklerin sağlık hizmetlerinden de yararlanılabilinir. Bununla birlikte hastanelerdeki temizlik koşulları yeterli olmayıp, tıbbi imkânlar sınırlıdır. “Acıbadem-Sistina”, “Remedika”, “European Eye Hospital” (Türk göz doktorlarının görev yaptığı, Türk sermayeli bir göz hastanesidir) adlı özel hastanelerde daha iyi koşullarda hizmet verilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Makedonya'daki özel ve resmi tüm sağlık kurumlarında her türlü tedavi ve yatak ücreti yabancılar için yüzde 300 oranında zamlıdır. Hastanelerde yabancılar için muayene ücreti 1.000 Denar, bir gecelik yatak ücreti ise 530 Denardır. Özel kliniklerde muayene ücreti 1.000-3.000 Denardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Devletin sağlık programı işverenlerin destekleriyle oluşturulan Sağlık Sigorta Fonu tarafından finanse edilmektedir. Diğer gelirler ise doğrudan devletin kasasından veya vizite ücretlerinden gelmektedir. Makedonya vatandaşı olmayanlar için resmi veya özel sağlık sigortalı olması şarttır. Başka ülkede sigortalı olan kişinin bağlı olduğu kurumdan belge ibraz etmesi gerekmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içme suyu olarak kullanılmakla birlikte çok kireçlidir. Marketlerden şişe suyu temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Sıradan hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların temininde bir sorun yoktur. Birçok ilacın satışı yalnızca reçeteyle yapılmaktadır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi