MOĞOLİSTAN

MOĞOLİSTAN
Başkent Ulan Batur
Nüfus 3.226.516
Konum Doğu Asya
İklim Çöl, kıtasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Moğolistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Moğolistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Moğolistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Moğolistan’a uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2016):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Moğolistan’da uzmanlık eksikliği büyük sorundur. Dolayısıyla, devlet hastanelerindeki hizmet ve şartların yetersiz kaldığı görülmektedir. Devlet hastaneleri dışında çok sayıda yabancı ve milli özel hastane iyi şartlarda ancak yüksek fiyatlarla hizmet sunmaktadır. Bunlardan anne ve çocuk sağlığı hastanesi olan Gurvangal, İntermed hastanesi, Grand Med hastanesi  diğerlerine kıyasla daha iyi durumdadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yatak ücreti günlük 25- 40 ABD Dolarıdır. Ameliyat ücreti olarak 250- 2500 ABD Doları arasında meblağlar ödenmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Kamuda veya özel sektörde çalışarak maaş alan bütün çalışanlar, maaşlarından %10 oranında kesinti yapılarak devlet tarafından sigortalanmaktadır. Özel sağlık sigorta sistemi yaygın olmamakla birlikte, mevcut sigorta firmalarının yıllık primleri, sigortanın maliyetine göre, 1000-3000 ABD Doları arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şebeke suyu içilebilmekle birlikte, kaliteli şişe suyu rahatlıkla sağlanabilmektedir. 

İlaç Temin Koşulları

Moğolistan  ülkede satılan 2400 tür ilacın %97’sini Rusya, Macaristan, Almanya, Fransa, Endonezya ve İngiltere’den temin etmektedir. İlacın kalan %3’ü ise ülke içinde üretilmektedir. Başkent’te 535 eczane bulunmaktadır. Bunların 198’i birinci derecede hizmet vermekte, kalan 337’si ikinci derecede faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla, ülkeye gelmeden önce yolcuların sık kullandığı ilaçlarını yanlarında getirmeleri tavsiye olunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi