MALİ

MALİ
Başkent Bamako
Nüfus 15.000.000
Konum Batı Afrika
İklim Subtropikalden çöl iklimine değişiklik gösterir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Mali’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Mali’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Mali Sahra-altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer Mali’yi hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Mali’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Mali’ye uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği:  9 aylık ve üzerindeki tüm yolcular için  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası gerekir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Sarıhumma aşısı Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan bölgelere seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm yolculara tavsiye edilir. Yolculuğu Sahra Çölü ile sınırlı olan yolculara tavsiye edilmez.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı olarak yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına  karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir). yada

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra1 hafta devam edilir yada

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Tam teşekküllü bir hastanenin müdahalesini gerektirecek durumlar dışında sağlık hizmetleri yeterli ölçüdedir.

Hastaneler

Hopital Gabriel Toure de Bamako, Hopital du Point G de Bamako, Hopital mere-enfant “le Luxembourg”, Centre medico-social de l’Ambassade de France, Polyclinique le “Lac Tele”, Clinique Pasteur, Clinique Farako, Clinique Aldi.

Gerek devlet hastanelerinde gerek özel hastanelerde tedavi, hijyen, doktorlara güvenilirlik gibi sağlık koşulları normal standartların çok altındadır. AIDS ve kanla bulaşan diğer hastalıklar Afrika'da oldukça yoğun olarak görüldüğünden, Mali'ye gelmeden önce özellikle diş kontrolü ve tedavisi yaptırmayı ihmal etmemek gerekmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastaneleri nispeten ucuz olmakla birlikte, kötü koşullarda bulunmakta ve buralarda tedaviden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Özel hastanelerin de durumu çok iyi olmamakla birlikte, tedavi amacıyla bu hastanelere başvurulması daha uygundur. Özel hastanelerde muayene ücreti 20.000 FCFA’dan; sıtma tahlil ücreti 35.000 FCFA’dan; yatak ücreti 55.000 FCFA’dan başlamaktadır. Her durumda, Mali'de yaşayan bazı yabancıların, doğum gibi olağan müdahaleler için dahi Avrupa'ya gitmeyi tercih ettikleri görülmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Mali’de sağlık sigortası uygulaması yaygın değildir. Bazı yabancı sigorta şirketlerinin temsilcilikleri vardır. Sigorta fiyatı kapsamına göre yılda 450 bin ile 650 bin FCFA arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Bamako'da çeşme suyu kesinlikle içilmemektedir. Şişe sularını market ve bakkallarda her zaman bulmak mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Mali, ilaç ithalatını Fransa'dan yapmaktadır. İlaç bulma konusunda genelde bir sıkıntı mevcut değildir. Bununla birlikte, bilinen bazı barsak ilaçlarını getirmek ilk aşamada yararlı olabilir. Ancak son dönemde çok sayıda sahte ilaç vakasıyla karşılaşılmıştır. Güvenilir eczanelerden birkaçı: Pharmacie Mohamed V, Pharmacie Keneya, Pharmacie Place Can.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba