MALTA

MALTA
Başkent Valetta
Nüfus 420.000
Konum Batı Avrupa
İklim Akdeniz iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Malta’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Malta’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2020): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen  ve Sarıhumma riskli ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit uğrayan 9 aylık  veya büyük yolcular için Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. Eğer epidemiyolojik gerekçeyle belirtilirse, enfekte bölgelerden gelen 9 ayını doldurmamış olan bebekler de gözlem altında tutulmaya veya kontrole tabidir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Acil Ambulans çağırma servisi numarası: 196

Acil Sağlık Hizmet hattı: 112

Malta’da devlete ait ve özel hastaneler mevcuttur. Devlet Hastanesi Mater Dei Üniversite hastanesi olup tam teşekküllüdür.

Bazı devlet hastaneleri: Mater Dei Hospital, Sir Paul Boffa Hospital, St Vincent De Paul Residence, Mount Carmel Hospital, Karin Grech Rehabilitation Hospital, Gozo General Hospital

Bazı özel hastaneler : DaVinci Hospital, St Anne's Clinic, St. James Hospital Group, Malta, St. Philip's Hospital

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel Hastanelerde sağlık hizmetleri ücreti ihtisas doktorlarında 60 Avro, pratisyen doktorlarda 25 Avro civarındadır. Özel hastanelerde yatak ücreti geceliği yaklaşık 270 Avrodur. Devlet hastaneleri de yabancı uyruklu şahıslardan ücret talep etmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sigorta primi ücretin % 20'si kadardır. Malta’da çalışan kişi toplam sigorta priminin yarısını, işveren de diğer yarısını ödemektedir. Özel sağlık sigortası imkanları da bulunmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Malta’nın su kaynakları bulunmamaktadır. Deniz suyu arıtılarak şehir suyu olarak evlere dağıtılmaktadır. İçme suyu yurtdışından sağlanan şişe ve damacana suları ile temin edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Malta’da çok sayıda eczane mevcut olup, genelde aranan ilaçlar bulunabilmektedir. Temin edilemeyen ilaçların eczaneler yardımıyla yurtdışından getirilmesi de mümkün olmaktadır.

https://www.pharmacy.com.mt/roster/    link'inden tatil günleri ve hafta sonları  açık olan eczanelere ulaşılabilir.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba