KARADAĞ

KARADAĞ
Başkent Podgoritsa
Nüfus 620.029
Konum Avrupa
İklim Karadağ’ın güneyinde Akdeniz iklimi, kuzeyinde ise daha sert yarı karasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Karadağ’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Karadağ’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir ancak birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez . Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Karadağ’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede  yüksek kalitede bir sağlık hizmeti bulunmamaktadır.

Hastaneler

Ambulans No:112

Yabancılar da yerli halk gibi tüm hastanelere gidebilmektedirler. Podgoritsa merkezinde tam teşekküllü Devlet Hastanesi mevcuttur. Karadağ devlet hastanesine bağlı olarak her bölgede sağlık ocakları faaliyet göstermektedir.  Bunun dışında irili ufaklı özel hastaneler vardır. Ayrıca özel hastaneler de hizmet vermektedir. Türkiye Büyükelçiliğinin bitişiğinde özel CODRA hastanesi bulunmaktadır. Doğum ünitesi ve acil servisi hariç hemen hemen diğer tüm birimler (Ortopedi, kardioloji, üroloji, fizik tedavi, gastroenteroloji, tüp bebek ünitesi, antroloji gibi) mevcuttur. Ayrıca, laboratuvar tahlil, ultrason, röntgen, MR hizmetleri de verilmektedir. Diğer özel hastaneler ise ARS MEDICA, CENEX MEDICAL’da benzer tedavilerin yapılması mümkündür. Diğer taraftan, özel polikliniklerin yanı sıra özel muayenehanesi olan doktorlara tedavi için başvurulabilir. Hastaneler, gerek donanım, gerek personel nitelik ve sayısı bakımından uygun koşullara sahiptirler ancak tatmin edici hizmet veremeyebilmektedirler.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Codra Hastanesi özel hastanelerden en yeni kurulanıdır. Codra Hastanesinde ilk muayene 30 Avro, gecelik yatak ücreti 70 Avro ve yapılan tedaviye ilişkin giderler toplama eklenmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Karadağ’da sağlık sigortası zorunludur, çalışanların sigortaları bağlı bulundukları kurum veya kuruluş tarafından yaptırılmaktadır. İşsizler için sağlık sigortası bedeli (belli koşullarda ve belli bir zaman dilimi için) devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca özel sigorta şirketleri de(Delta, UNIQA gibi) bulunmaktadır. Sağlık Sigortası için çeşitli prim dilimleri uygulanmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilmekle birlikte çok kireçlidir. Pet şişelerde su satışı mümkündür. Ancak damacana ile su dağıtımı pek yaygın değildir. Rosa marka sırp kökenli su tavsiye edilebilir.

İlaç Temin Koşulları

İlaç bulma sıkıntısı yoktur.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi