MOLDOVA

MOLDOVA
Başkent Kişinev
Nüfus 3.546.847
Konum Doğu Avrupa
İklim Karasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Moldova’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Moldova’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Moldova’ya uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Moldova’da hastaneler, ülkenin kötü ekonomik durumuyla paralel olarak bakımsız ve teknolojik açıdan yetersiz düzeydedir. Önemli bir rahatsızlık durumunda personel tedavi amacıyla ülkemize seyahat etmektedir. Medpark Hastanesi ülkedeki tek özel hastanedir ve Summa Türk inşaat firmasınca yapılmıştır (www.medpark.md/default.aspx ). Yöneticileri ve bazı doktorları Türk olan hastanede Türkçe hizmet de verilmektedir. Muayene ücreti 260 (15) Leyidir. Diğer hastaneler bakımsız ve kalabalık olmaları, tercüman ihtiyacı nedeniyle tercih edilmemektedir. Genel olarak ülkemiz ile kıyaslandığında sağlık hizmetleri oldukça kötüdür. Eve doktor çağırma uygulaması yoktur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastanelerinde muayene ücretleri 50-100 Leyi arasında değişmektedir. Yatak ücreti 10 Euro civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası primleri maaşın %7'si kadardır. Özel sağlık sigortaları mevcuttur (MOLDASIG, ASITO).

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suları marketlerden temin edilen şişe sularla sağlanır. 19 lt damacana su satan firmalar da bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Eczaneler oldukça yaygın ve geç saatlere kadar açıktır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi