MARİTYUS

MARİTYUS
Başkent Port-Louis
Nüfus 1.293.549
Konum Hint Okyanusu Adaları
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Marityus’ta yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Marityus’ta kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Marityus’ta köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği : Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Mauritius, Hint Okyanusu bölgesinde sağlık koşullarının en iyi olduğu ülkelerden biridir. Madagaskar ve Komorlar Birliği'nden çok sayıda hasta tedavi için bu ülkeye gitmektedir. Hastaneler son derece modern ve bakımlıdır. 

Ülkenin başlıca hastaneleri: Appollo, Fortis Clinique Darne, Clinique Ferriere, Clinique du Bon Pasteur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yatak ücretleri kamu ve özel hastanelerde farklılık göstermektedir. Örneğin özel bir klinik olan Clinique Ferriere'de günlük yatak ücreti 100-120 ABD Doları civarındadır. Bu ücret Appollo ve Fortis Clinique Darne'de daha yüksek fiyatlara çıkmaktadır. Tedavi ücretleri de yine hastaneden hastaneye farklılık göstermektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Mauritius'da yabancılar özel sağlık sigortası yaptırabilmektedirler. Mauritius vatandaşı olanlar ise sosyal sigorta kapsamında sağlık hizmetinden bedava yararlanmaktadırlar.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun arıtılarak içilmesi mümkündür ancak pet şişe suyu tüketilmesi tercih edilmelidir.

İlaç Temin Koşulları

Mauritius'da ecazenelerden sorunsuz şekilde ilaçlar temin edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı