NAMİBYA

NAMİBYA
Başkent Windhoek
Nüfus 2.150.000
Konum Güney Afrika
İklim Ülkede yarı kurak-alt tropikal iklim özellikleri görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Namibya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Namibya’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Namibya’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Namibya’ya uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği:  Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen, ve Sarıhumma bulaşma riskli ülkenin havalimanında 12 saatten fazla transit bekleyerek gelen  9 aylık ve  üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma(2018): P. falciparum kaynaklı sıtma tehlikesi  Kasım-Haziran arasında şu bölgelerde görülür:  Ohangwena, Omaheke, Omusati, Oshana, Oshikoto ve Otjozondjupa bölgeleri. Kunene bölgesinde Kunene nehri , Zambesi bölgesinde Zambesi nehri ve Kavango bölgesinde Okavango nehri boyunca (batı ve doğu bölgesi) sıtma tehlikesi yıl boyunca vardır.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısrıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Windhoek Belediyesi'nin Ambulansı'nın acil durumlarda ulaşılabilecek bir telefon numarası bulunmaktadır. Ayrıca International SOS Namibia ve E-Med Rescue isimli hatlar özel kuruluşlar tarafından kurulmuş olup ücret mukabilinde hizmet vermektedirler.

Hastaneler

Devlet hastanelerinde sağlık koşulları iyi düzeyde değildir. Buna karşılık her alanda hizmet veren özel hastaneler ve klinikler mevcuttur.

Önerilebilecek hastane,  doktor ve diş hekimi isim ve adresleri aşağıdadır:

Hastaneler ve dahiliye polikinlikleri:

Windhoek Emergency Care and Trauma Centre

Dr. K. Shangula

6 Goethe Street, Windhoek

Tel: +264 61 239 621

Email: shangula@mweb.com

 

Ear Institute Namibia

Omuramba Medical Centre, Gen Murtala Mohammed Avenue, Eros

Tel: +264 61 224768

 

Medi-Clinic Windhoek

Heliodoor Street, Eros

Tel: +264 61 433 1000

 

Paramount Healthcare Centre

Heliodoor & General Murtala Ramat Muhammed Street, Eros

Tel: +264 61 287 1106

Cell: +264 81  149 2877

 

Rhino Park Private hospital

Rhino Park, Hosea Kutako Drive

Tel: +264 61 37 5000

 

Diş klinikleri:

Dr. Helie Badenhorst

Utopia Medi Spa, 64 Nelson Mandela Avenue, Klein Windhoek

Tel: +264 61 242341

Cell: +264 81 7340104

 

Cildiye:

Dr Niels Holm

11 Koch St, Klein Windhoek

P.O.Box 11251, Windhoek

Tel: +264 61 30 4546

Faks: +264 61 30 4546

 

Göz muayenesi:

City Optics

Mutual Tower, Independence Avenue, Windhoek

Tel: +264 61 242596

 

Torga Optical

Shop 46, Maerua Mall, Windhoek

Tel: +264 61 301004

Tedavi ve Yatak Ücretleri

 Özel hastanelerde tedavi ve yatak ücretleri ülke standartlarına göre pahalı olmakla birlikte, tedavi tatminkardır. Ancak, ciddi ve kronik sağlık sorunlarının tedavisi için sözkonusu özel hastaneler ve sağlık personeli yetersiz kalabilmekte ve bu durumdaki hastalar Güney Afrika'ya yönlendirilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması mevcut olup, primler seçeneklere göre değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun içilmemesi ve marketlerde satılan sular veya damacana sular satın alınması tavsiye edilmektedir

İlaç Temin Koşulları

Her türlü aşı, serum, ilaç ve vitamin bulunabilmektedir.

Eczaneler:

International Pharmacy

Woermann Brock Center, /AE//Gams Mall, Klein Windhoek

Tel: +264 61 248195

 

Medicine World

Eros Shopping Center

Tel: +264 61 237127

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı