NİJER

NİJER
Başkent Niamey
Nüfus 17.797.000
Konum Batı Afrika
İklim Kuru ve sıcak bir iklim görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Nijer’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Nijer’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir.  Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Polio (Çocuk felci) aşısı:   

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok menenjiti aşısı: Nijer'de Sahra Altı Afrikası “menenjit kuşağı”na dahildir. Eğer Nijer'e hastalığın en sık görüldüğü kurak sezonda (Aralık-Haziran ayları arası) ziyaret edecekseniz aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Nijer’de köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Nijer’e uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020): 

Ülkeye giriş gerekliliği: 9 aylık ve  üzerindeki tüm yolcuların  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası bulundurması zorunludur. Nijer'den ayrılan yolcular için de istenebilir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi:  Sarıhumma aşısı Sahra Çölü’nün Güneyi’nde yer alan bölgelere seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm yolculara tavsiye edilir. Güzergâhları; Sahra Çölü’nde yer alan bölgelerle sınırlı olan yolcular için tavsiye edilmez.

Diğer ülke gerekliliği (2020): Hac veya umreye gidenler için meningokok menenjit (A,C,Y ve W-135) aşısı kanıtı gerekmektedir.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı olaarak yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir yada

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Ülkede temizlik kültürü hiç gelişmemiştir. Çöp toplama sistemi bulunmadığı için, halk çöplerini sokaklara dökmektedir. Hastalık riski yüksektir.

Hastaneler

Ülkedeki sağlık hizmetleri ve hastaneler son derece yetersizdir. Niamey’de mevcut tek devlet hastanesi teçhizat ve personel bakımından yetersiz olup, Gamkaley ve Magori gibi Fransız veya yabancı doktor ve sağlık personelinin bulunduğu özel polikliniklere gidilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, zorunlu kalınmadıkça, tedavi için Türkiye’ye gidilmesi tercih edilmelidir. Niamey’de diş polikliniği bulunmamaktadır. Acil durumlar için diş hekimi :  

“Magori PolyClinique” (Avenue de la Liberté, Niamey, Tel: 20 74 12 91) 

İçme Suyu Temin Koşulları

Niamey’de şehir şebeke suyu başkentin çoğu semtine erişmektedir. Ancak, özellikle kurak mevsimde, Nijer Nehri’nin su seviyesinin düşmesi nedeniyle şehirde su kesintilerine gidilebilmektedir.  Genelde yemeklerde ve diş fırçalamada şehir şebekesi kullanılmaktadır. İçme suyu olarak, çeşitli markalarda ve kapalı pet şişeler içinde marketlerde satılan sular tercih edilmelidir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar Fransa’dan ithal edildiği için, eczanelerde ilaç temin etme yönünde sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak fiyatlar Fransa’nın en az 3 katıdır. Ayrıca ihtiyaç duyulan kişisel bakım malzemeleri eczanelere sipariş verilerek Fransa’dan getirtilebilmektedir.  Önemli rahatsızlıklar için sürekli olarak alınması gereken ilaçların ülkeye gelirken getirilmesi tavsiye edilmektedir.

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020 Cuma