HOLLANDA

HOLLANDA
Başkent Amsterdam
Nüfus 16.900.000
Konum Batı Avrupa
İklim Deniz iklimi hüküm sürer. Kışları ılık yazları ise oldukça sıcaktır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları tüm dünyada ve  bazen de  riskin düşük olduğu ülkelerde oluşabilmektedir. Hollanda’da,  kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşının size gerekli olup olmadığını doktorunuza danışmanız önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Hollanda’da yarasalarda bulunabilir. Ancak köpeklerde bulunmamaktadır ve birçok ziyaretçi için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı  sadece aşağıdaki gruplara önerilir:

·   Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra dış mekanlarda bulunacak (macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteler için)  gezginler,

·   Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler ( vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2013):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararsı seyahat edenden  Sarıhumma aşılama  sertifikası istenmemekte.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkede sağlık koşulları iyi düzeydedir. Hollanda’da mevcut sağlık sistemi uyarınca bu ülkede yaşayan herkesin bir aile hekimine kayıt zorunluluğu bulunmaktadır. Hastalık halinde başvurulan aile hekimi, hastanın rahatsızlığına göre ya ilaç yazmakta ya da hastaneye havale etmektedir. Acil durumlar dışında, aile hekimi tarafından havale edilmeyen kişilere hastaneler tedavi hizmeti sunmamaktadır.

Hastaneler

Hollanda’da sunulan sağlık hizmetleri AB standartlarında olup, her türlü tedavi imkânı mevcuttur. Hollanda’da bulunan büyük hastaneler aşağıda sıralanmıştır:

Lahey

- Bronovo Hastanesi

- HAGE Hastanesi

- MCH Hastanesi

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Hollanda’da tedavi ve sağlık hizmeti ücretleri yüksektir. Ev doktorlarının muayene ücreti ortalama 27 Euro’dur (2016 itibarıyla). Hastaneye havale durumunda  ise Hollanda’da DBC adında kodlama sistemine göre ilk  muayene ücreti ve  tedavinin devamı durumunda muayene ücreti değişmektedir. DBC kodu hastaya konulan teşhis ve muayene şekline göre Sağlık Bakanlığınca saptanmaktadır. Röntgen vs. gibi hizmetler için ayrıca belirlenen fiyat üzerinden ücret alınmaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel sağlık sigortası hayli pahalıdır.

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suyu temininde güçlük bulunmamaktadır. Çeşme suyu içilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Her türlü ilacın temini mümkündür. Hafif ağrı kesiciler, destekleyici ilaçlar ve vitaminler dışında her türlü ilaç yalnızca doktor reçetesiyle alınabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi