YENİ ZELANDA

YENİ ZELANDA
Başkent Wellington
Nüfus 4.242.048
Konum Güney Pasifik
İklim Genellikle ılıman bir iklime sahip olup, ülkenin kuzey kesimleri suptropikal iklimin etkisi altindadir

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları dünyada ve bazen  Hepatit A için düşük risk olan ülkelerde de meydana gelmektedir.Yeni Zelanda’da kontamine yiyecek veya suyla  Hepatit A bulaşabilir, bu yüzden Hepatit A aşısının sizin için gerekli  olup olmadığına karar vermek için  doktorunuza danışabilirsiniz.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Ülkedeki sağlık koşulları göreceli olarak iyi durumdadır. Yeterli sayıda devlet ve özel hastane bulunmakta olup, sağlık hizmetlerinin pahalılığı nedeniyle devlet hastaneleri tercih edilmektedir. Bu durum uzun bekleme sürelerine yol açmaktadır.

Hastaneler

Ülkede yeterli sayıda hastane ve sağlık ocağı bulunmakla birlikte, kalifiye sağlık personeli sayısı sınırlıdır. Özel hastaneler yaygın olmayıp, sağlık sektörü büyük ölçüde kamunun kontrolü altındadır. Hastaların hastanelerde ameliyat olabilmek veya özel tedavi görebilmek için uzun süre beklemeleri gerekebilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Pahalı bir ülke olan Yeni Zelanda’da sağlık sektöründeki fiyatlar yüksek ve verilen hizmetin kalitesi ülkemizin gerisindedir. Uzman doktorlardan randevu temin etmek veya basit bir test sonucunu almak için haftalarca beklenmesi olağandır. Özellikle diş tedavisi Türkiye’ye nazaran çok pahalıdır. Tek bir dişin dolgusu, muayene ücreti, kanal tedavisi, röntgen hariç 250 ila 300 YZ Doları (yaklaşık 180- 230 ABD Doları)’dır. Semt doktoru (aile doktoru) uygulaması gereği, acil haller dışında hasta doğrudan hastaneye veya uzman doktora gidememektedir. Uzman doktor muayene ücretleri 250 YZ Doları civarındadır. Semt doktorları muayene ücretleri genelde 75-120 YZ Doları (yaklaşık 50-100 ABD Doları) arasındadır. Yeni Zelanda'da alınan tedaviye göre yatak ücreti değişmekte olup devlet hastanesinde günlük yatak ücreti ortalama 800-1000 YZ Doları (yaklaşık 620-780 ABD Doları) arasındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Yeni Zelanda vatandaşları ile bu ülkede oturum veya belirli süre çalışma iznine bağlı tüm yabancılar kaza ve sağlık sigorta sistemine dahil edilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu sağlıklı olup, damacana veya hazır şişede su teminine gerek bulunmamaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Her türlü ilacın piyasada bulunması mümkündür. Ancak, reçetesiz ilaç almak mümkün değildir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi