PANAMA

PANAMA
Başkent Panama City
Nüfus 3.559.408
Konum Orta Amerika
İklim Ülkede sıcak ve nemli tropik deniz iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Panama’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Panama’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir.  Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Panama’da yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, köpeklerde ise nadiren bulunur ve çoğu yolcu için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi  yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2020):

Ülke giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen,  aktif sarıhumma salgını olan ülkelerden gelen ve sarıhumma bulaşma riski   1 yaş ve  üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Sarıhumma aşısı önerisi var. 9 aylık ve üzeri olan ve  kanalı (Panama Kanalı) çevreleyen bölgenin doğusunda bulunan  tüm anakara bölgeleri (Comarcas of Emberá ve Kuna Yala’nın tamamı, Darién bölgesi ve Panama Kanalı’nın doğusunda yer alan Colon ve Panama bölgeleri)'ne seyahat edecek yolculara   aşı önerilir.

Seyahatleri kanalın batısı, Panama City, Kanalın kendi bölgesi ve Balboas Adaları(Pearl Adlarına) ve San Blas Adaları ile sınırlı olanlara aşı önerilmez.

Sıtma (2020): Sıtma tehlikesi ağırlıklı olarak   P. vivax (>%99) kaynaklı yıl boyunca, Atlantik kıyısı boyunca ve Kolombia ve Kostarika sınırında bulunan Bocas del Toro, Chiriquí, Colon, Darién, Kuna Yala, Ngobe Bugle, Panama ve Veraguas’ta mevcuttur. Panama City, Kanalın kendi bölgesi ve diğer bölgelerde bulaşma riski yoktur ya da önemsenmeyecek derecede azdır.

Sıtma endemik bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak,

Kolombiya sınırındaki doğu endemik bölgeler olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

P. vivax kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Klorokin 300mg haftalık (haftada 2x150 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir). ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba