PAKİSTAN

PAKİSTAN
Başkent İslamabad
Nüfus 185.800.000
Konum Güney Asya
İklim Pakistan'ın iklimi genel olarak sıcak ve kuraktır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Pakistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Pakistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Polio (Çocuk felci) aşısı: 

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız. Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır (Aşağıda belirtilen ülke gerekliliklerini tamamlama durumunuz mevcut değilse).

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise, Pakistan’ın neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir. Karaçi bölgesinde vakalar görülmektedir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Pakistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi).

·  Pakistan’a uzun süreli yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin herhangi bir bölgesinden gelen 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

 DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer Ülke  gerekliliği  (2019): Oral çocuk felci aşısı (OPV) tüm  uluslararası seyahatlere gitmel için ülkeden çıkanlara  ve uzun vadeli ziyaretler (4 haftadan fazla ) için gelen  her yaşta kişiye  uygulanması zorunludur . Aşı kanıtı olarak Uluslararası Aşı sertifikası gösterilecektir.

Sıtma (2019): Sıtma tehlikesi (P. vivax ve P. falciparum kaynaklı) yıl boyunca 2000 metrenin altında ve özellikle kırsal alanlarda Temmuz-Aralık ayları arasında mevcuttur.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Pakistan'da genelde sağlık ve tedavi koşulları yeterli düzeyde değildir. Bununla beraber, İslamabad ve Ravalpindi'de batı standartlarında tedavi hizmetleri veren hastaneler mevcuttur. Belli başlı kentlerde uluslararası standartlarda özel hastaneler ile tıp tahsilini veya ihtisasını batı ülkelerinde tamamlamış doktorlar bulunmaktadır. Bu hastanelerdeki tedavi ve yatak ücretleri diğer yerel hastanelerdeki ücretlerin üzerindedir. Her branşta uzman doktorların bulunabileceği ve Pakistan'daki mevcut en modern iki hastaneden biri İslamabad'daki "Şifa International"dır. Yataklı ve tam techizatlı bir hastanedir. Ayakta muayene ücreti 15 dolar civarındadır. Yatak ücreti 50-150 dolar arasında değişmektedir. Adresi Sector H-8/4, Islamabad Tel: 460 36 66 ve 444 68 01-30

Bunun dışında tavsiye edilebilecek diğer sağlık merkezleri aşağıdadır:

Khulsum International Hospital: Kulsum Plaza, 2020 Blue Area, Jinnah Avenue, Islamabad, Pakistan Tel: 844 66 66

Ali Medical Center: Sector F-8 Markaz, Islamabad Tel: 225 53 13-15

Pakistan Institute of Medical Sciences: Sector G-8,Islamabad Tel: 926 11 70

Maroof International Hospital: Sector F-10 Markaz, İslamaad Tel: 222 29 20-50

Karaçi için tavsiye edilebilecek hastaneler:

Aga Khan University Hospital: Stadium Road, Karaçi Tel: 493 00 51 - 925 00 51

South City Hospital: Block 3, Clifton, Karaçi Tel: 358 62 30 15

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücretleri 5 ile 20 Dolar arasında değişmektedir. Yatak ücretleri ise 15 ila 40 Dolar arasındadır. Yabancıların tercih ettiği ve hijyen koşulları bakımından asgari standardları sağlayabilen  hastane olan Şifa hastanesindeki oda ücretleri 50 Dolar ile 150 Dolar arasındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Genel Sağlık sigortası uygulaması mevcut değildir. Özel şirketler tarafından sigorta ise yaygınlaşmamıştır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Normal şehir suyu şebekesinden sağlanan suyun kaynatılmadan kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından en güvenlikli olarak, ithal veya yerel olarak üretilen ve arıtılmış su ihtiva eden pet şişelerin kullanılması gereklidir. İthal şişe suyunu İslamabad'da temin etmek mümkündür. Ayrıca damacana usulü ile su dağıtımını yapan iki firma mevcuttur. Bunlardan en yaygın olanı NESTLE (Tel: 92-51-4445424) firmasıdır.

İlaç Temin Koşulları

Belli başlı hastanelerin kendi ilaç depoları mevcut olduğu gibi, yetişkinler tarafından İslamabad'daki eczanelerden reçetesiz bir şekilde her türlü ilacın temini mümkün görülmektedir. İslamabad'da temin olunamayan ilaçlar Karaçi'den veya yurtdışından getirilebilmektedir. 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020 Cuma