PERU

PERU
Başkent Lima
Nüfus 30.475.144
Konum Tropikal Güney Amerika
İklim Doğuda tropikal, batıda kuru çöl iklimi hakimdir, Andlarda ılımandan çok soğuğa iklim değişikliği görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Peru’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Peru’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Peru’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Peru’ya uzun bir süre yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2020 ):

Ülkeye giriş gerekliliği:  Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

Sarıhumma aşısı, 9 aylık ve üzeri  tüm yolculara  2300 m’den az olduğu aşağıda bahsedilen bölgelere gidiyorlarsa tavsiye edilir: Amazonas, Loreto, Madre de Dios, San Martin, Ucayali, Puno, Cuzco; Junín, Pasco ve Huánuco bölgelerinin tamamı ile aşağıdaki bölgelerin belirlenmiş yerleri: Apurimac’ın en kuzeyi; Huancavelica’nın en kuzeyi; Ancash’ın en kuzey doğusu; La Libertad’ın doğusu ; Cajamarca’nın kuzey ve güneyi; Ayacucho’nun kuzey ve kuzey doğusu , Piura’nın doğusu.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda  sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) And Dağlarının Batısında yer alan  Lambeyaque ve Tumbes Bölgeleri’nin tamamı ile Piura’nın batısı ve Güney, Batı ve Merkez Cajamarca  bölgeleri ile  sınırlı güzergahta  seyahat edecek yolculara genellikle tavsiye edilmemekle beraber;  bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük  bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

Güzergahları aşağıdaki bölgelerle sınırlı olan kişilere ise  önerilmez: 2300 m’nin üzerindeki  tüm bölgeler, And Dağlarının batısında yer alan ve yukarıda anılmamış olan bölgeler, Cusco şehri, başkent Lima , Machu Picchu ve Inca Trail. .

Sıtma (2020):  P. vivax (% 80) ve P. falciparum (% 20) kaynaklı sıtma riski  Andeon Vadisindeki 2500 m  altındaki kırsal alanlarda  yıl boyu mevcuttur.   Ülkedeki on iki bölgede yerli sıtma vakaları bildirdi; vakaların% 90'ı Loreto bölgesinde yoğunlaşmıştır ve Loreto'da toplam vakaların % 16'sı P. falciparum'a bağlıdır.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Devlete ait Sosyal Güvenlik Kurumu Essalud bünyesindeki hastaneler genel olarak bakımsız olmakla birlikte, muayene ve tahlil gibi işlemler için çok önceden randevu almak gerekmektedir. Daha kaliteli ve uluslararası standartlarda hizmet sunan özel klinikler tercih edilmelidir. Sözkonusu kliniklerin birçoğu aylık veya yıllık primler karşılığında özel sağlık sigortası hizmeti de sunmaktadırlar.  Kentte iyi hizmet veren özel hastane ve klinikler mevcuttur. Tıp öğrenimini veya ihtisasını yabancı ülkelerde yapmış olan doktorların bazıları İngilizce konuşabilmektedirler. Bazı özel hastanelerin adres ve telefonları aşağıda sunulmuştur:

Bazı özel hastane isimleri, adres ve telefonları aşağıdadır:

 

-Clinica Ricardo Palma-Av. Javier Prado Este 1066 San isidro. Lima 27.

Telefon: 224-2224

www.crp.com.pe

 

-Clinica Anglo Americana- Alfredo Salazar 350. Lima

Telefon: 616-8900

www.angloamericana.com.pe

 

 -Clinica San Felipe- Av. Gregorio Escobedo 650. Jesus Maria. Lima.

Telefon:219-0000

www.clinicasanfelipe.com

 

-Clinica El Golf Sanna- Av. Aurelio Miroquesada 1030. Lima.

Telefon: 631-0000

www.sanna.pe

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücretleri 50-100 Dolar arasında değişmektedir. Klinik testler, tahlil ve görüntüleme hizmetleri oldukça pahalıdır. Sırt bölgesinde çekilen bir MR filminin maliyeti 250 Doları bulabilmektedir. Gecelik yatak ücretleri 500-1000 Soles arasında değişmektedir. Acil servis muayene ve tedavi bedelleri için de özel hastanelerde yüksek bedeller talep edilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel klinikler sağlık sigortası hizmeti sunmaktadırlar. Öte yandan, Rimac, Mapfre gibi özel sigorta şirketleri nispeten uygun prim ödemeleriyle özel sağlık sigortası imkanı sunmaktadırlar. Uluslararası sağlık sigortaları geçerlidir. Ücretler aylık 20 ABD Dolarından başlamaktadır. Primler talep edilen sigorta kapsamı, yaş ve diğer özelliklere göre farklılık göstermektedir. İlgili linkler:

www.rimac.com.pe

www.pacificoseguros.com

Özel hastanelerin sunduğu sağlık sigortası paketleri:

- Anglo Salud (Clinica Angloamericana) http://www.angloamericana.com.pe/anglo-salud/

- Plan Salud (Clinica Ricardo Palma) http://www.crp.com.pe/nuestrospilares/plansalud.html

İçme Suyu Temin Koşulları

Marketlerden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Kaynağı bilinmeyen ve şişelenmemiş suların içilmesi bulaşıcı hastalık riski nedeniyle tavsiye edilmemektedir.

İlaç Temin Koşulları

Aynı firmaya ait ve aynı adı (Inca Farma ve Botica) taşıyan pek çok eczane zincirinin bulunduğu ve şehrin özellikle merkezi semtlerindekilerden bazılarının Cumartesi, Pazar dahil açık oldukları bilinmektedir. Bazı büyük alış veriş merkezleri içinde olan eczaneler de sürekli açıktır ve evlere servis yapmaktadır. Türkiye'de yaygın olarak satılan bazı ilaçlar bulunamamakta, ancak ikame olarak temin edilebilmektedir. Eczanelerde, iğne ve tansiyon gibi işlemler yapılmamaktadır. Reçetede verilen iğneler için  kliniklerin acil servisleri tavsiye olunmaktadır. Bunun için 30 Soles gibi bir ücret tahsil edilmektedir. Özellikle antibiyotikler ve kanser gibi kompleks hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların fiyatları oldukça yüksektir. İlaçlar kutuyla değil reçetede belirtilen miktara göre adet olarak satılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba