FİLİPİNLER

FİLİPİNLER
Başkent Manila
Nüfus 103.200.000
Konum Güneydoğu Asya
İklim İklim ülke genelinde yıl boyunca sıcak ve nemlidir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Filipinler'de yemek yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Filipinlerde kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Polio (Çocuk felci ) aşısı:  Ülkeye gitmeden önce çocuk felci aşısı gerekebilir. 

·  Eğer çocukken çocuk felcine karşı aşılanmış ama yetişkin olarak hiç çocuk felci aşısı hatırlatma dozu yaptırmadıysanız, bir hatırlatma dozu aşılanmalısınız.    Yetişkinlerin hayatlarında sadece bir kere çocuk felci hatırlatma dozuna ihtiyacı vardır.

·  Eğer çocukken aşılarınız tamamlanmış değilse veya aşılama durumunuzu bilmiyorsanız, aşılanmanız hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Japon Ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise, Filipinler'in neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Filipinler'de her yaşta  kedi ve  köpeklerde, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular

·   Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·   Filipinler'e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki ücra bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebilecekleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Ülkede kedi köpek veya diğer yabani hayvanlardan sakının ve sahiplenmekten kaçının. Ülkede sahte kuduz aşısına karşı dikkatli olunmalıdır. 

Sarıhumma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Filipinler, sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve sarıhumma hastalığı görülen bir ülkenin havalimanından transit geçiş yapan 1 yaş ve üzerindeki tüm yolculardan sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer ülke gerekliliği (2019): Yüksek riskli ülkelerden gelen veya giden yolcular için çocuk felci aşısını kanıtlayan uluslararası aşı belgesi ve Hac yolcuları için meningokok aşısı gereklidir.

Sıtma(2019): Sıtma riski,  hala devam eden  9 endemik ilde (Palawan, Sultan Kudarat, Davao del norte, Maguindanao, Sulu, Mindoro occidental, Tawi-tawi, Cagayan Vadisi ve Davao City) yıl boyunca mevcuttur.

P. falciparum kaynaklı sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da,

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVİD-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Manila’daki yoğun hava kirliliği başta astım olmak üzere, üst solunum yolları hastalıklarına yol açabilmektedir.  Sağlık hizmetleri özeldir ve paralıdır. İlaç fiyatları yüksektir. Devlet hastaneleri kalabalık ve gerekli teçhizattan yoksundur. Amerikan sistemi örnek alınarak geliştirilen özel hastaneler bulunmaktadır. Özel hastanelerde çalışan doktorların önemli bölümü yurtdışında eğitim görmüştür. Bununla birlikte, hastaneler donanım ve tedavi sonrası hizmet açısından iyi düzeyde değildir. Varlıklı Filipinlilerin hemen hemen hepsi yurtdışında ve özellikle ABD’de tedavi olmayı tercih etmektedirler. Ülkede dolgu, implantasyon ve protez gibi diş tedavilerinin yaptırılması mümkündür. Hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde bebek aşıları ücretlidir. Özel hastanede bir adet aşı fiyatı 5000-7000 Peso (250-350 Dolar) arasında değişmektedir. Filipinler’deki hastaneler her türlü hastalığa karşı tedavi verebilecek düzeydedir. Bununla birlikte, ciddi rahatsızlıklara ilişkin hassas tedavilerin ülkemizde yaptırılmasının daha yerinde olacağı düşünülmektedir.

Hastaneler

Manila'da önerilen özel hastaneler: Makati Medical Center St. Luke’s Hospitals

Manila'da önerilen devlet hastaneleri: Manila Doctors Hospital Philippine General Hospital

Acil Ambulans Hattı: 16-911

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Muayene ücretleri hastalığa ve doktora bağlı olmak üzere 700 Peso ile 2500 Peso (15-60 Dolar) arasında değişmektedir. Hastanelerdeki vasat yatak ücretleri de odaların durumuna göre günlük 70-150 Dolar arasındadır. Kalınabilecek düzeydeki hastane odalarının ücreti günlük 150 Dolar civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede Filipinliler için sağlık sigortası (Philhealth) uygulaması mevcuttur. Ayrıca özel firmalardan yabancılar için sağlık sigortası da yapılması mümkündür. Primler sigorta türüne göre bağlı olarak 150-400 Dolar arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun kaynatılmadan içilmesi sağlık açısından zararlıdır. İçme suyunun damacanalarda veya pet şişelerde alınması mümkündür. Firmalar su damacanalarını evlere kadar getirmektedirler. 18 litrelik damacana ücreti 5 ABD Doları civarındadır.

İlaç Temin Koşulları

Ülkede “Mercury Drug” ve “Watson” gibi eczaneler zinciri faaliyet göstermektedir. Hemen her çeşit ilacın menşe fiyatının iki ila on katına bulunması mümkündür. Ancak bazı hastalıklara ait özel ilaçların ülkeye getirilmesi yararlı olabilecektir. Bununla birlikte, yolcuların  beraberlerinde ülkeye sokabilecekleri ilaç miktarı konusunda sınırlama bulunmakta, gerekli görüldüğü takdirde doktor raporu talep edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu ilacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi