PORTEKİZ

PORTEKİZ
Başkent Lizbon
Nüfus 10.340.000
Konum Batı Avrupa
İklim Akdeniz iklimi ve Okyanus iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Portekiz’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Portekiz’de yarasalarda bulunabilir, bununla beraber köpeklerde ise nadiren bulunur ve çoğu yolcu için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak gezginler ( macera seyahati ve mağaracılık gibi ),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisiYok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Ambulans: 112

Devlet hastanelerinin yanı sıra yabancıların tercih ettiği “British Hospital”, “İnternational Clinic of Lisbon”, “Clinicacuf”, “Quadrantes”, “Hospital Cruz Vernmelha”, “Hospital St.Louise” ve “Luz Hospital” gibi hastaneler mevcuttur. Tedavi koşulları uluslararası sağlık standartlarına uygun olmakla birlikte, önemli bir hastalık halinde, yabancıların çoğu Portekiz dışında ameliyat ve tedavi olmayı tercih etmektedirler.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Alınan hizmete göre farklılık arzetmektedir. Ortalama vizite ücreti 70-150 Avro, günlük hastane yatak ücreti 150-200 Avro arasında değişmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede genel sağlık sigortası yapan sigorta şirketleri mevcuttur. Genel sağlık sigortasının senelik ücreti, poliçenin kapsamı ve yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir suyu içilebilmektedir. Bunun yanı sıra marketlerden, pet şişelerde içme suyu temini de mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Herhangi bir zorluk yoktur. İlaçların büyük çoğunluğu reçeteyle temin edilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi