KATAR

KATAR
Başkent Doha
Nüfus 2.035.136
Konum Ortadoğu
İklim Yazın kurak, kışın ise ılık ve az yağışlıdır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği,Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Katar’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Katar’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Katar’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Birçok ziyaretçi için majör bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi ) gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Katar’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkenin ücra bölgelerine taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2017):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer ülke gerekliliği (2017): Polio exporte eden ülkelerden gelen tüm yolculardan Uluslararsı Sağlık Tüzüğü'nün ek 6 da belirttiği şekilde uluslararası polio aşı sertifikası gerekmektedir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Katar, sağlık koşulları açısından gelişmiş bir yapıya sahiptir. Özellikle son yıllarda sağlık alanında kaydadeğer yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Dünyanın çeşitli ülkelerinden ilgili uzmanlık alanında ihtisaslaşmış doktorların tam zamanlı istihdam edilmesinin yanısıra, çeşitli uzmanlar kısmi dönemler içerisinde Doha'da özel muayene de yapmaktadır. Ancak, altyapı iyi olmakla birlikte, doktorların niteliği tartışmalıdır. Bazı deneyimler nedeniyle doktorlara güven yüksek değildir. Bu konuda yapılan iyileştirmelerin somut kazanımları güncel hayat içerisinde gözlemlenmektedir.

Hastaneler

Acil durumlarda sağlık desteğinin sağlanması adına polis, itfaiye ve ambulans hizmetlerine ulaşılabilecek "999" telefon hattı kullanılmaktadır. Hastaneler, genel olarak gayet temiz ve yeterli donanıma sahiptirler. Mahalleler içerisinde yer alan sağlık merkezlerinin yanı sıra, ülke nüfusunun %90'ının yaşadığı Doha'da mukim tam teşekküllü Hamad Devlet Hastanesi altında tüm branşların yer aldığı münferit hastaneler bulunmaktadır.Katar Vakfına bağlı olarak çocuklara ve kadınlara yönelik hizmet vermek üzere kurulan, 400 yatak kapasiteli SIDRA hastanesi ise 2018 Ocak ayında hasta kabul etmeye başlamıştır. Doha’da mukim Türk Hastanesi (Turkish Hospital) Ocak 2017’de faaliyetlerine başlamış olup, halen 35 uzman Türk hekimle tam teşekküllü olarak hizmet sunmaktadır. Sözkonusu hastanelerin yanı sıra Katar’da çok sayıda özel hastane, muayenehane ve klinik de mevcuttur. Altyapı iyi olmakla birlikte, doktorların niteliği tartışmalı olması sebebiyle maddi gücü yüksek hastaların yurtdışında tedavi olmayı tercih ettikleri müşahede edilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Katar'da oturumu bulunanlar, sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmaktadır. Özel hastane ücretleri yüksektir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Katar'da oturum sahibi her birey, Katar kimlik kartını kullanarak sağlık merkezlerinden çıkartacakları kart ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilmektedir. Özel hastanelerle anlaşması olan özel şirketler, çalışanlarına sağlık sigortası imkanı sağlamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir kullanımı için hanelere ulaştırılan su, denizden arıtırılarak elde edilmektedir. Bunun yanında, yerel ve uluslararası birçok su firmasının şişe ve damacana sularını temin etmek mümkündür.

İlaç Temin Koşulları

Genel itibariyle ilaçlara erişim mümkün olup farklı markalara ait ilaç teminininde zorluk yaşanabilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi