ARJANTİN

ARJANTİN
Başkent Buenos Aires
Nüfus 43.024.374
Konum Güney Amerika
İklim Kuzeyinde subtropikal, güneyinde subantarktik iklimi hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Arjantin’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Arjantin’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde, küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Arjantin’de  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, ancak birçok gezgin için önemli bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler.

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (veterinerler, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

·  Arjantin’e uzun yolculuk yapacak veya bu ülkede ücra yerlere taşınacak olan kişiler.

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşı sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

Sarıhumma aşısı, Misiones ve Corrientes bölgelerine seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm yolculara tavsiye edilir.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu (daha önce hiç insanda görülen sarıhumma vakasının bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Formosa Vilayeti ve Chaco, Jujuy ve Salta Vilayetinde  belirlenmiş bölgelere seyahat edenler için genellikle tavsiye edilmemekle beraber bu bölgelere giden yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan ufak bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir

Güzergahları yukarıda anılmayan bölge ve vilayetlerle sınırlı olan yolculara tavsiye edilmez.

Sıtma (2019): Ülke, 2019 da DSÖ tarafından sıtmadan arındırılmış olarak sertifikalandırıldı.

 Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Buenos Aires’te 35 adet devlet hastanesi bulunmakta olup Arjantin genelinde hastanelerde muayene olmak ücrete tabi değildir. Bununla birlikte, çok kalabalık olan bu hastanelerde muayene randevuları gecikmeli alınabilmekte, ihtimam ise daha az olabilmektedir.

Hastaneler
Buenos Aires'deki Devlet Hastanelerinin bazıları: Hospital Teodoro Alvarez Hospital Torcuato de Alvear Hospital Cosme Argerich Hospital Carlos G. Durand Hospital Pedro De Elizalde Hospital Juan A. Fernandez Hospital Francisco J. Muñiz Hospital Ricardo Gutierrez Hospital Francisco Muñiz Hospital de Odontologia Hospital de Oncologia Hospital Jose M. Penna Hospital Parmenio T. Piñero Hospital Ignacio Pirovano Hospital de Quemados Hospital Jose M. Ramos Mejia Hospital Manuel Rocca Hospital Francisco Santojanni Hospital Ramon Sarda Hospital Enrique Tornu Hospital Dalmacio Velez Sarsfield Hospital Abel Zubizarreta Instituto Luis Pasteur 'dür.

Özel Hastaneler ve Sanatoryumlar: Hospital Aleman, Hospital Britanico de Bs.As., Hospital Italiano, Hospital Frances, Hospital Suiza, Hospital Israelita'dır.

Başkentteki önemli sanatoryumlar: Clinica Bazterrica Clinica Dussaut Clinica de Microcirugia Clinica La Sagrada Familia Clinica San Camilo Clinica de la Ciudad Instituto Cardiovascular de Buenos Aires Instituto Argentino de Diagnostico y Tratamiento Instituto Otorinolaringologo Maternidad Suizo Argentino Primer Hospital Privado de Ojos Sanatorio Anchorena Sanatorio de la Trinidad Sanatorio Mater Dei Sanatorio Otomendi y Miroli Sanatorio Mitre Fundacion Favaloro Instituto de Cardiologia y Cirugia Cardiovascular

Koşulları: Devlet hastaneleri ücretsizdir. Ancak bu hastaneler çok kalabalıktır ve genellikle muayene gerekli şekilde yapılmamaktadır. Ayrıca, yataklar elverişli olmayıp, ameliyat sonrası bakım yoktur. Bu hastanelerin alet, ameliyathane ve ilaç imkanları yetersizdir. Özel hastaneler ücretlidir. Örneğin Alman Hastanesinde muayene ücretleri 80 ABD Dolarından başlamaktadır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Yataklı tedavi gerektiren hallerde, yatak ücreti günlük 120 ile 180 Amerikan Doları civarında olup bu ücrete doktor ve ilaç masrafları dahil değildir. Özel hastanelerin ise muayene ücretleri 350 - 700 Peso arasında değişmektedir. Hastanelerin acil servislerinde de bu ücretler peşin olarak talep edilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Özel sağlık sigortası uygulamasının oldukça yaygın olduğu Arjantin’de sigorta primleri aylık en az 220 Amerikan Doları karşılığı Arjantin Pesosudur. Özel sağlık sigortası yapılabilmesi için oturum izni koşulu aranmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Buenos Aires’te ve Arjantin’in diğer şehirlerinde şehir sularının genel olarak kullanılmamasında yarar vardır. Şişelenmiş içme suları oldukça yaygın ve çeşitlidir.

İlaç Temin Koşulları

Eczanelerden her türlü ilaç temin edilebilir. Bazı eczanelerde peşin ödeme yapılması durumunda %15 ‘e kadar indirim uygulanabilmektedir. Pazar günleri dahil 24 saat açık eczaneler şehirlerde yaygın olarak bulunmaktadır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2019 Pazartesi

}