ŞİLİ

ŞİLİ
Başkent Santiago
Nüfus 18.006.407
Konum Ilıman Güney Amerika
İklim Kuzeyde kurak ve karasal, orta kesimde Akdeniz iklimi hüküm sürmekte, güneye gidildikçe yağış ve soğuk görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Şili’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Şili’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Şili’de yarasalarda mevcuttur. Bununla birlikte köpeklerde görülmemektedir ve seyahat edenlerin çoğu  için risk oluşturmaz. Aşı sadece aşağıdaki gruplar için önerilir.

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi yaşam profesyonelleri ve  araştırmacılar gibi).

Sarıhumma aşısı (2019)

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

INDISA Hastanesi, Alman Hastanesi, Las Condes ve Santa Maria Hastaneleri Şili Santiagodaki bazı özel hastanelerdir. Devlet hastaneleri ücretsiz ama standartları düşüktür.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerde muayene ücreti 100-150 ABD Doları civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Medlife, Mutual de Seguridad, Seguros Araucana özel saglık sigortası yapan kuruluşlardır. Aylık ücretleri 20 ile 45 dolar arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir suyu içilebilir fakat kaynatılıp içilmesi tavsiye edilmektedir. Damacana ve şişe içme suları bol ve çeşitlidir.

İlaç Temin Koşulları

Ahumada, Cruz Verde, Salco Brand vb.  pek çok eczane zincirinin bulunduğu ve şehrin özellikle merkezi semtlerindekilerden bazılarının Cumartesi, Pazar dahil 24 saat açık oldukları görülmektedir. Bazı büyük alış-veriş merkezleri içinde olan eczaneler de sürekli açıktır.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi