LÜBNAN

LÜBNAN
Başkent Beyrut
Nüfus 5.988.153
Konum Ortadoğu
İklim Kıyı kesiminde Akdeniz iklimi görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Lübnan'da ne yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Lübnan'da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz; köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

·  Lübnan'da uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler.

Sarı Humma aşısı (2019):

Uluslararası Aşı Sertifikası: Hiç bir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi  : Yok.

Diğer ülke gerekliliği (2019): DSÖ önerileri doğrultusunda etkilenmiş bölgelerden gelen veya bunlara giden yolcular için polio aşısı istenir.Hac, Umre ve bazı Afrika ülkelerine giden yolcular için meningokokal menenjit (A, C, Y ve W-135 grupları) aşılaması kanıtı gerekmektedir.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Lübnan’da çok sayıda özel hastane  bulunmaktadır. Hastanelerde doktor ve teknik malzeme kalitesi yüksektir. Her türlü rahatsızlığın tedavi imkanı bulunmaktadır. Tedavi ve yatak ücretleri, ülkemizdeki özel hastane ücretlerinde olduğu gibi yüksektir. Fiyatlar hastanelere göre değişmektedir.  

Beyrut şehir merkezinde bulunan Beyrut Amerikan Üniversitesi Hastanesi, Saint Joseph Hotel Dieu Hastanesi ve Ortodoks Hastanesi gibi çok sayıda tam teşekküllü hastane vardır. Clemenceau Medical Center da iyi ve lüks bir hastanedir. Büyükelçiliğimize yakın Serhal Hastanesi bulunmaktadır. Lübnan'da dünya çapında ün ve deneyim sahibi çok sayıda doktor bulunmaktadır. Ülkede, 140'ı arayarak Kızılhaç'a ait acil sağlık hizmet hattına erişilebilmektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ücretler genellikle peşin olarak ödenmektedir. Günlük yatak ücretleri hastanın sağlık durumuna bağlı olmak üzere özel hastanelerde 50-900 Dolar arasında değişmektedir.

Beyrut Amerikan Hastanesinde muayene ücreti 80 ila 135 Dolar Dolar arasında değişmektedir. Özel muayene ücretleri de genellikle bu düzeydedir. Gecelik 1. sınıf yatak ücreti 367 Dolar, standart yatak 205 Dolardır. Yoğun bakım durumunda gecelik yatak ücreti 400 Dolar'a çıkmakta; özel bakım gerektiren durumlarda ise 600 Dolar'a ulaşmaktadır. Hotel Dieu Hastanesinde tedavi ücretleri 50-100 Dolar arasında değişmektedir. Gecelik yatak ücretleri de 120 Dolar'dan başlayarak 300 Dolar'a kadar çıkmaktadır.

Serhal Hastanesinde tedavi ücretleri 70-100 Dolar arasındadır. Gecelik yatak ücretleri 70-250 Dolar'dır. Özel kliniklerde ise tedavi tutarları 50-120 Dolar arasında değişmektedir. Devlet Hastanesinde tedavi ücreti 10 Dolar, yatak ücreti ise 35 Dolardır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Lübnan'da bankacılık ve sigortacılık sektörü gelişmiştir. Lübnan’da sağlık sigortası hizmeti veren çok sayıda firma bulunmaktadır. Yıllık sigorta primleri kişinin yaşına ve sigortanın kapsamına bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. 18-35 yaş grubu yıllık sigorta primleri 500-1.200 Dolar arasındadır. 35-45 yaş grubunda ise yıllık primler 600-1.400 Dolar'dır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Şehir şebekesinden verilen suyun yetersiz olması nedeniyle su, tankerle su taşıyan özel şirketlerden satın alınmaktadır. Öte yandan, ev sahipleri kuyu açmak suretiyle de su ihtiyacını gidermektedirler. Ancak bu şekilde sağlanan sular içilmemekte, içme suyu ayrıca şişe ve damacanalarla alınmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Her türlü ilacı bulmak mümkündür. İlaçlar reçetesiz de alınabilmektedir. Eczaneler sayıca yeterli olup nöbetçi eczane sistemi titizlikle uygulanmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

 

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi