RUSYA FEDERASYONU

RUSYA FEDERASYONU
Başkent Moskova
Nüfus 146.300.000
Konum Doğu Avrupa ve Kuzey Asya
İklim Oldukça soğuk bir iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Rusya’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti Aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecek ise,  Rusya’nın neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Daha kısa bir süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa veya açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Rusya’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak aktivitelerde bulunacak  (macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,
  • Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),
  • Rusya’ya uzun süren bir yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar,
  • Kafkasya Bölgesine gidecek gezginler için, diğer dış mekan aktivitelerinde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet gibi )  ve çok uzun vadeli yolculuk yapanları içeren gezginlere de kuduz aşısı önerilir.

Sarıhumma aşısı (2020):

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2020): Çok sınırlı olarak sıtma riski (özellikle  P. vivax nedeniyle) Bağımsız Devletler Topluluğunun güney ülkelerinden gelen yoğun göçün etkisi altında bulunan  alanlarda bulunabilir. Her hangi bir önleme gerek yoktur.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronovirüs (COVID-19) vakaları görülmüştür (Bilgi için tıklayınız)

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Gelişmiş Batı ülkeleri standardında olmamasına rağmen, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı UPDK Polikliniği ve Hastanesi acil durumlar ile genel sağlık hizmetlerinde yabancılara makul düzeyde hizmet vermektedir. Ayrıca, yüksek fiyatlarla poliklinik hizmeti veren yabancı hastaneler de mevcuttur (Avrupa Tıp Merkezi, Diplomatik Hastane ve Amerikan Hastanesi). Son yıllarda Moskova’daki sayıları artan ve Rus doktorların çalıştığı, Batı sermayesiyle kurulan diş polikliniklerinde diş tedavisi batılı standartlara yakın yapılmaya başlanmıştır. Rus hekimlerin büyük çoğunluğu İngilizce bilmemektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

UPDK Polikliniği ve Hastanesi’nde kalındığında tek kişilik oda ücreti 43 Dolar olarak tahakkuk ettirilmektedir. Doktor muayenesi 1600-3800 Ruble arasında değişmektedir. Kan tahlili 380 Ruble’dir (yaklaşık 6,5 Dolar). Tahlilin çeşidine göre fiyat değişebilmektedir. Biokimya tahlili 200-800 Ruble arasında hamilelere uygulanan kan tahlili ise 1760-2425 Ruble arasındadır. Şeker tahlilleri 200 Ruble (yaklaşık 3,5 Dolar) ve ultrason ücreti 1500 Rubleden (yaklaşık 25 Dolar) başlamaktadır. Yabancı şirketler tarafından kurulan özel sağlık kuruluşlarında ise ücretler yukarıda belirtilen rakamların birkaç katına çıkabilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Hazır su satımı yapan şirketler bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Genel olarak çoğu ilaç rahatlıkla bulunabilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba