RUANDA

RUANDA
Başkent Kigali
Nüfus 12.012.589
Konum Doğu Afrika
İklim Ilıman bir iklime sahiptir. İklimi oldukça yumuşaktır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Ruanda’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Ruanda’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Ruanda’da  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Ruanda’ya uzun süren bir yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2016):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma bulaşma riski olan ülkelerden gelen  1 yaş ve üzerindeki  yolcuların   Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası bulundurması zorunludur.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Genel olarak, yok.

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda  sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Ruanda’ya gelenlere  genellikle tavsiye edilmemekle beraber; Ruanda'ya gelen yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir.  

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde  1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce  başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta  devam edilir ya da

 Doksisiklin  100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

CLINIQUE D'HARMONY

POLYCLINIQUE LA MEDICALE

POLYFAM

GLAMERC

BAHO MEDICAL CENTRE

KIGALI MEDICAL CENTRE

POLYCLINIQUE DU PLATEAU

CLINIQUE BIEN NAITRE

POLYCLINIQUE DU CARREFOUR

CLINIQUE MEDICAL DE PEDIATRIE

FONDATION DU COEUR

CABINET MEDICAL UMURINZI

KIGALI DERMATOLOGY CLINIC

MPORE

HOSPITALS

RWANDA MILITARY HOSPITAL

KING FAISAL HOSPITAL

KIBAGABAGA HOSPITAL

HOPITAL LA CROIX DU SUD

DENTAL

KHIDB

PINEDA DENTAL CLINIC

JUBILEE DENTAL CLINIC

FAITH CLINIC

OPTICAL AGARWAL'S EYE HOSPITAL

RWANDA EYE CLINIC

NU VISION OPTICAL

OPTICA

KIGALOPTIC

EYE CARE OPTICAL

PHYSIOTHERAPY

KHIDB

ORKIDE

LABORATORY

BIO MEDICAL CENTRE

RADIOLOGY

KMISC

UP COUNTRY

SERVICE PROVIDERS(PROVINCE)

EASTERN PROVINCE

CLINICS

KIBUNGO MEDICAL CENTER

HOSPITALS

NYAMATA HOSPITAL

RWAMAGANA HOSPITAL

KIREHE HOSPITAL

WESTERN PROVINCE

HOSPITALS

GIHUNDWE HOSPITAL

KIBUYE HOSPITAL

NORTHERN PROVINCE

CLINICS

CLINIQUE DE BYUMBA

SOUTHERN PROVINCE

CLINICS

PEACE CLINIC

CLINIQUE MEDICAL DE HUYE

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ruanda Sağlık Bakanlığı ve STK'lar tarafından sağlık hizmetleri konusundaki fiyatları dengelemek için çeşitli çalışmalar sürdürülmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

% 65 lik su kapasitesine sahip olan Ruanda'da %55'lik su temini hem devlet hem de özel şirketler tarafından karşılanmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Eczacılık sistemi gelişmiş olup özel şirketler tarafından yürütülmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi