SEYŞELLER

SEYŞELLER
Başkent Victoria
Nüfus 90.846
Konum Hint Okyanusu Adaları
İklim İklim, güneydoğu alizeler sebebiyle ılımandır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Seyşeller’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Seyşeller’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Seyşeller’de yarasalarda bulunabilir, bununla beraber köpeklerde ise bulunmaz ve çoğu yolcu için önemli  bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak gezginler ( macera seyahati ve mağaracılık gibi ),

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanında 12 saatten fazla kalarak transit geçiş yapmış 1 yaş ve üzerindeki tüm yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Diğer gereklilik (2018): Polio salgını olan ülkelerden gelenler için Polio aşısı gerekmektedir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler 

Ülkede tek hastane vardır.

SEYCHELLES VICTORIA HOSPITAL

P.O. Box 52 Mont Fleuri Victoria Mahe Seychelles

Tel: +248 388 000

Fax : +248 224 792

Gecelik Yatakhane Ücreti : 1,050 Seyşeller Rupesi

Özel Yatak Ücreti : 1.600 Seyşeller Rupesi

*1 ABD Doları 13.8 Seyşeller Rupesi civarındadır (Mayıs 2016)

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020 Salı