ST. LUCİA

ST. LUCİA
Başkent Castries
Nüfus 162.780
Konum Karayipler
İklim Tipik tropik iklim özelliklerine haizdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: St. Lucia’da  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: St. Lucia’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine(kirli/bulaşık) iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, St. Lucia’da  yarasalarda mevcuttur. Ancak köpeklerde görülmemektedir ve seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı sadece aşağıdaki gruplar için önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi yaşam profesyonelleri ve  araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 9 aylık ve  üzerindeki tüm yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

İki devlet hastanesi ve bir özel hastane mevcuttur. Acil durumlarda 911 aranarak ambulans çağrılabilmektedir. Bazı özel klinikler seyahat sağlık sigortalarını ödeme aracı olarak kabul etmemekte, peşin ödeme talep etmektedirler.

Hastaneler

Saint Jude Hospital

Victoria Hospital

Tapion Hospital (özel)

İçme Suyu Temin Koşulları

Saint Lucia’da klorlu olmakla birlikte çeşme suyu kullanımı güvenlidir ve tavsiye edilmektedir. Pet şişe su satışı da mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları

Özel eczanelerden hemen hemen bütün ilaçlar temin edilebilmektedir.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi