SLOVAKYA

SLOVAKYA
Başkent Bratislava
Nüfus 5.408.148
Konum Doğu Avrupa
İklim Kara iklimi. Yazları sıcak ve nemli, kışları soğuk ve bol yağışlıdır.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Hepatit A aşısı: Slovakya’da  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı:  Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Slovakya’da yarasalarda mevcuttur. Ancak köpeklerde görülmemektedir ve seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı sadece aşağıdaki gruplar için önerilir:

·   Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi yaşam profesyonelleri ve  araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2019): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan hiçbir aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Ülkede makul düzeyde bir sağlık altyapısı mevcuttur. Bununla birlikte, devlet hastanelerinin imkanları ve tedavi hizmetleri, ülkedeki sağlık sektörünün bütçe kısıtlamaları nedeniyle, zaman zaman beklentileri karşılayamamaktadır. Özel hastane ve kliniklerin sayısı ise azdır ve bunların imkanları da sınırlıdır. Sağlık pesonelinin hepsi yabancı dil bilmemektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve yatak ücretleri resmi ve özel sağlık kuruluşları arasında ve hastanın sağlık sigortasının niteliğine ve vatandaşı olduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu bakımdan ücretler konusunda tedavi öncesinde bilgi almak yerinde olacaktır. Ortalama muayene ücreti 30-60 Euro, tahliller 30-100 Euro, yatarak tedavi günlük 300-400 Euro civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Çalışanlar sosyal sigorta kurumlarına emeklilik primi olarak maaşlarının yaklaşık % 9,4'ünü, sağlık sigortası primi olarak ise yaklaşık % 4'ünü ödemektedirler. İşveren katkısı ise sırasıyla % 25,2 ve % 10'dur. Bu oranlar maaştaki artışa göre değişiklik gösterebilmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu içilebilmektedir. Şişe suları da piyasadan temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İhtiyaç duyulabilecek ilaçlar eczanelerden temin edilebilmektedir. Birçok ilaç reçeteye tabidir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2019 Pazar

}