SAN MARİNO

SAN MARİNO
Başkent San Marino
Nüfus 32.471
Konum Batı Avrupa
İklim Akdeniz iklimi görülür.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Hepatit A salgınları dünya çapında olabilir ve bazen bazı ülkelerde düşük bir risk de olsa Hepatit A görülebilir. San Marino’da, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, San Marino’da yarasalarda bulunabilir, bununla beraber köpeklerde ise bulunmaz ve çoğu yolcu için büyük bir risk teşkil etmez. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·    Yarasalar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak gezginler ( macera seyahati ve mağaracılık gibi ).

·    Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Ülkenin büyüklüğü ile orantılı olarak etkin bir sağlık sistemi mevcuttur.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ücretler İtalya ile aynı düzeylerdedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Ülkede tüm vatandaşlara ve oturma izni sahiplerine sağlık hizmeti sağlanmaktadır. Sigorta primleri İtalya ile aynı civardadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyu içilebilir.

İlaç Temin Koşulları

Rahatlıkla temin edilebilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi