SENEGAL

SENEGAL
Başkent Dakar
Nüfus 14.100.000
Konum Batı Afrika
İklim Tropikal iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Senegal’de yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Senegal’de kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Meningokok Menenjit aşısı: Senegal’in bir bölümü Sahra altı Afrikası “Menenjit Kuşağı” na dahildir. Hastalığın en sık görüldüğü  kurak mevsimde( Aralık-Haziran ayları arası) bu ülkeye ziyaret planlıyorsanız  aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Senegal’de  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekân aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Senegal’e uzun süren bir yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2016): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen  ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçiş yapmış 9 aylık ve üzerindeki  tüm yolculardan Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Var.

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi baskın olarak P. falciparum kaynaklı yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Orta batı bölgelerde Ocak-Haziran arasında daha az risk  bulunmaktadır.

Sıtma riski için  sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Senegal'deki  sağlık koşullarını Dakar ve Dakar dışı olarak değerlendirmek gerekir. Dakar'da bulunan Madeleine ve Summa hastanelerinde basit hastalıklara gerekli müdahaleler yapılabilmektedir. Ancak, ciddi komplikasyonlarda Türkiye'ye gidilmesi önerilmektedir.

DAKAR

-Hopital de la Madeleine

KAOLACK

-Hôpital Régional de Kaolack

Tel: 77 552 95 10/ 33 941 17 37

Yatak ücreti:

Çoklu oda: 1500 CFA/Günlük

Tek kişilik oda: 15000 CFA/Günlük

Hastane içinde bir eczane bulunmaktadır

THIES

Hôpital Réginal de Thies

Tel: 77 545 13 33

Yatak ücreti:

1. Kategori: 10000 CFA/Günlük

2.Kategori:  5000 CFA/Günlük

Acil durumlarda ilk müdahele için gerekli tıbbi malzeme temin edilmekte. Diğer durumlarda hastanın ilaçlarını eczaneden temin etmesi  beklenmekte.

ZIGUINCHOR

Hôpital Régional de Ziguinchor

Tel: 77 640 79 20/ 33 991 56 66

Yatak ücreti:

Çoklu oda: 2000 CFA/Günlük

Tek kişilik oda: 10000 CFA/Günlük

Hastane bünyesinde bir eczane bulunmaktadır.

SAINT-LOUIS

Hôpital Régional de Saint-Louis

Tel: 33 961 82 13

TOUBA

Hôpital Matlaboul Fawzaini

Tel: 77 640 96 69

TAMBACOUNDA

Hôpital Régional de Tambacounda

Tel: 33 981 12 18

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Devlet hastaneleri nispeten ucuz olmakla birlikte, kötü koşullarda bulunmakta ve buralarda tedaviden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Özel hastanelerin de durumu çok iyi olmamakla birlikte, tedavi amacıyla bu hastanelere başvurulması daha uygundur. Özel hastanelerde muayene ücreti 20.000 FCFA’dan; sıtma tahlil ücreti 35.000 FCFA’dan; yatak ücreti 55.000 FCFA’dan başlamaktadır. Herhalükarda, Senegal'de yaşayan bazı yabancıların, doğum gibi olağan müdahaleler için dahi Avrupa'ya gitmeyi tercih ettikleri görülmektedir. Zira özel hastanelerde dahi sadece anesteziden veya ihmalden kaynaklanan ölüm vakaları olmuştur.

Sağlık Sigortası ve Primler

Senegal'de güvenilir bir sağlık sigortası hizmeti almak mümkün olmadığından, Senegal'e seyahat etmeden önce ülkemizden kişinin isteklerine göre bir sağlık sigortası yaptırması daha uygun olacaktır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Kirene ve Baeaubab gibi yerel marka sular içilmektedir. Bunların yanısıra, Fransa'dan ithal edilen Evian gibi sular da mevcuttur. Su alırken plastik şişelerin güneşe maruz kalmadığı hususuna dikkat edilmesi şarttır.

İlaç Temin Koşulları

Dakar'da ilaç temini konusunda genel anlamda bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ülkemizde alınan ilaçların birebir aynısı bulunmadığı takdirde Fransa'da ithal edilen muadili kolay temin edilebilmektedir. Nöbetçi eczane kavramı da mevcuttur. Dakar'ın en büyük eczanesi "Pharmacie Guigon"dur (tel :338230333)

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi