SİNGAPUR

SİNGAPUR
Başkent Singapur
Nüfus 5.470.000
Konum Güneydoğu Asya
İklim Sıcak ve nemli hava görülmektedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A Aşısı: Singapur’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Singapur’da  kontamine  yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı:  Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Singapur’da yarasalarda mevcuttur. Ancak köpeklerde görülmemektedir ve seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı sadece  aşağıdaki  gruplar için önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi yaşam profesyonelleri ve  araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2020): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma bulaşma riski olan bir ülkeden gelen ya da Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve  üzerindeki yolculardan Sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVİD-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkede dang humması salgını vardır.  Dang humması, sivrisinekler tarafından yayıldığından,  bu ülkeye giden  gezginler,  sivrisinek ısırıklarından korunmak için  önlemler almalıdır.

Ülkenin Sağlık Koşulları

 

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Hastaneler

Singapur son derece temiz ve düzenli bir ülkedir. Sıhhi bakımdan her alanda en üst kategoride yer almaktadır, Sağlık kurumlarında ve kamuya açık yerlerdeki sağlık denetimleri son derece sıkı ve düzenlidir.

Sağlık hizmetleri modern, kaliteli, ancak çok pahalıdır.

Acil sağlık hizmet hattı: 995 (Singapore Civil Defence)

Başlıca hastaneler:

Singapore General Hospital: Tel : 6222 3322 Adres: Outram Road, Singapore 169608

National University Hospital : Tel : 6779 5555, Adres: 5 Lower Kent Ridge Road, Singapore 119074

Mount Elizabeth Hospital : Tel : 6737 2666 Adres: 3 Mount Elizabeth, Singapore 228510

Raffles Hospital: 6311 1111 Adres: 585 North Bridge Road Singapore 188770

KK Women’s & Children’s Hospital: Tel : 6293 4044, Adres : 100 Bukit Timah Road, Singapore 229899

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Pratisyen doktor muayene ücreti 50-60 SGD'dır. Uzman doktorun ayakta tedavi ücreti, ilk muayene için 100-200 SGD'dır. Müteakip muayeneler doktora göre değişmektedir. Hastanelerin acil servislerinde, doktorun hastayı ilk görüşü 66 SGD, standart muayene 76 SGD, ayrıntılı muayene 100-300 SGD'dır. Mesai saatlerinden sonra yukarıda belirtilen acil servis ücretlerine 20 SGD, gece yarısında sonra ise 35 SGD daha eklenmektedir. Hastanelerde tek yataklı oda ücreti 400-800 SGD, çift yataklı oda ücreti 300 SGD, dört yataklı oda ücreti 160 SGD'dır. Örneğin, normal doğumda hastane masrafı 5.000-8.000 SGD, safra kesesi ameliyatında ise 12.000-18.000 SGD'nı bulabilmektedir. Yatak ve ameliyat ücretleri özel hastanelere göre biraz daha düşük olmakla beraber, bu hastanelerde de yabancılardan %30 ek ücret alındığından özel hastanelerle yaklaşık olarak aynı fiyat oluşmaktadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Singapur'da vatandaşlar ve daimi ikamet iznine sahip yabancılar, devletin Sosyal Sigorta Kurumu (Central Provident Fund) aracılığıyla sunduğu sübvanse edilen sağlık sigortası programlarından yararlanabilmektedir. Singapur'da ikamet eden diğer yabancılar ise uluslararası tanınırlığı olan sigorta şirketlerinin birbirleriyle rekabet içinde sunduğu çeşitli ayrıntılı poliçeler arasından seçim yaparak özel sağlık sigortası satın alabilmektedir. Örneğin kritik hastalıklara karşı koruma sağlayan temel düzey bir poliçenin yaklaşık yıllık primi yaşa göre 125 - 2400 SGD arasında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Alt yapının modern olması nedeniyle musluk suyu içme suyu olarak kullanılabilmektedir. Öte yandan, her marka yerli ve yabancı şişe suyu bulunmaktadır. Yabancılar genellikle şişelenmiş suyu tercih etmektedirler. Ülkemizden ithal edilen Hayat, Madran, Erikli gibi birçok marka şişe suları satın alınabilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Reçeteyle olmak kaydıyla ilaç temininde güçlük yoktur. Hafif ağrı kesiciler dışındaki ilaçlar doktor reçetesi ile satılmaktadır. Öte yandan, özellikle hastanelerde ve özel kliniklerde reçeteyi yazan doktor bulunduğu hastanenin veya kliniğin eczanesinden bu ilaçları kendisi sağlamaktadır. Bu ilaçlar faturaya dahil edilmektedir. Mevzuatımıza uygun olması için bu reçetelerin fotokopilerinin istenmesi yoluna gidilmelidir. Doktor reçetesinin sağlanamayacağı acil hallerde, eczaneler sözkonusu yabancının ülkeden çıkışına 24 saat kala, uçak biletini ve pasaportunu ibraz etmesi halinde bazı ilaçları vermeyi kabul edebilmektedirler.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020 Çarşamba