SOMALİ

SOMALİ
Başkent Mogadişu
Nüfus 11.391.962
Konum Doğu Afrika
İklim Kurak iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Somali’de  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Somali’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Polio aşısı:  Çocukluk döneminde  çocuk felcine karşı aşılanmış, ancak yetişkin olarak çocuk felci tekrar dozu yapılmadıysa, bir pekiştirici doz alınmalıdır. Yetişkinlerin yaşamlarında sadece bir pekiştirici çocuk felci aşı dozuna ihtiyacı vardır.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Somali’de  köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde  bulunacak  (kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi )  gezginler,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak kişiler (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları  ve araştırmacılar gibi),

·  Somali’ye  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma bulaşma riski olan ülkenin havalimanından 12 satten fazla kalarak transit gelen 9 aylık ve üzeri tüm yolculardan Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Genellikle Yok. 

Sarıhumma aşısı, sarıhumma virüsüne maruz kalma potansiyelinin düşük olduğu ( insanda  sarıhumma vakasının hiç bildirilmediği ve kanıtların, geçmişte sarıhumma virüsü aktarım seviyesinin düşük olduğunu gösterdiği) Bakool, Banaadir, Bay, Gado, Galgadud,  Hiran, Lower Juba, Middle Juba, Lower Shabelle ve Middle Shabelle bölgelerine seyahat edenlere genellikle tavsiye edilmemekle beraber; bu bölgelere gelen yolculardan, sivrisineklere maruz kalma riski yüksek olan veya sivrisinek ısırıklarından korunamayacak olan küçük bir grup için aşılama düşünülebilir. Aşı düşünülürken, yolcunun, sarıhumma virüsü ile enfekte olma riskini, ülkeye giriş gerekliliklerini ve ayrıca aşıyla bağlantılı ciddi yan etkiler açısından bireysel risk faktörlerini (örn. yaş, bağışıklık durumu) dikkate alması gerekmektedir. 

Yukarıda  bahsedilen bölgelerin dışında kalan yerlere seyahat edenlere aşı önerilmez.

Sıtma (2018) : Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Ülkenin kuzeyinde risk daha az ve mevsimsel olarak görülürken, orta ve güney bölümlerinde risk yüksektir.

Sıtma riski için sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet  günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra  4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Sağlık hizmetleri son derece sınırlıdır. Sağlık koşulları kötü durumdadır.

Hastaneler

Son yıllarda Somali’ye ülkemizden yapılan yardımlar çerçevesinde Sağlık Bakanlığımız ve Sivil Toplum Kuruluşlarımız tarafından sağlık hizmetleri sağlanmaktadır. Digfer Hastanesi Sağlık Bakanlığımız tarafından yaptırılmıştır. Somali’de Türkler tarafından inşa edilen Deva Hastanesi bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen Sahra hastanesi ile Yeryüzü Doktorlarının işlettiği Şifa Hastanesi Türk vatandaşlarına da hizmet vermektedir.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ülkedeki diğer hastanelerden sağlık hizmeti alınması mümkün değildir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması yoktur.

İçme Suyu Temin Koşulları

İçme suyu şişelenmiş olarak temin edilebilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

İlaçlar, Ükemiz kurumları tarafından işletilen hastanelerden ücretsiz olarak, diğer hastanelerden ise bedelli olarak temin edilebilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi