SUDAN

SUDAN
Başkent Hartum
Nüfus 34.206.710
Konum Orta Afrika
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Sudan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Sudan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Menenjit Aşısı: Sudan Sahra Altı Afrika’nın  menenjit kuşağının bir parçasıdır. Eğer hastalığın en sık görüldüğü kuru sezonda (Aralık-Haziran) Sudan’a ziyaret planlıyorsanız aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Sudan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Sudan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2015):

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 1 yaş ve üzeri yolculardan  Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir. 

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: 

Sarıhumma aşısı Sahra Çölü’nün güneyi’nde yer alan bölgelere seyahat edecek 9 aylık ve üzeri tüm yolculara tavsiye edilir. Güzergâhları; Sahra Çölü’nde yer alan bölgeler ve Hartum Şehri ile sınırlı olan yolcular için tavsiye edilmez.      

Sıtma (2018): Sıtma tehlikesi yaygın olarak P. falciparum'a bağlı yıl boyunca tüm ülkede mevcuttur. Kuzeyde risk düşük ve mevsimliktir. Bu risk, Nil boyunca Nasser gölünün güneyinde ve ülkenin orta ve güneyinde daha da yüksektir. Kızıldeniz kıyısındaki sıtma riski çok sınırlıdır.

Sıtma riski olan bölgeler ziyaret edilecekse sivrisinek ısırıklarına karşı önlemlere ilave olarak;

Meflokin 250mg tablet haftalık (haftada 1x250 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 hafta önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir.) ya da

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

 

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Hastaneler

Acil müdahalelerin yapılacağı özel klinikler vardır. Ancak, branş doktorları kliniklere randevu ile gelmekte olduğundan istediğiniz an bir uzman bulmak mümkün değildir. En az bir kaç saat uzmanın müsait olması ve hastaneye gelmesini beklemek gerekmektedir. Temel laboratuvar imkanları mevcuttur.

Sudan'ın başkenti Hartum'da yeterli ve kaliteli hizmet veren hastaneler bulunmaktadır. Türk müteşebbisler tarafından kurulan Antalya Medical başta olmak üzere, Royal Care ve Jarash gibi hastaneler mevcuttur. Öte yandan, Güney Darfur eyaletinin başkenti Nyala şehrinde Nyala Türk- Sudan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Türkiye'den 40 uzman doktor ile hizmet vermektedir. “Doctor’s Clinic”, “Academy Hospital”, “Mekkah Eye Hospital”, “Shahiroon Hospital”, “İbni Haldun Hospital”, “Best Care Hospital”, “Fidel Medical Centre” mevcut hastaneler arasında sayılabilirler. Ayrıca, Türkiye’de eğitim görmüş bazı doktorların çalışmakta olduğu ve Türk Büyükelçiliği yakınında bulunan “Zamzam Türk Hastanesi” vardır. Devlet hastanelerinin imkanları oldukça kısıtlı olup, özel hastanelerin tercih edilmesinde fayda bulunmaktadır. Ülkemizde eğitim görmüş yaklaşık on uzman ve pratisyen doktor ile bir Eczacı bulunmaktadır.

Acil Durum numarası:333

Hastaneler:

1- Royal Care Hospital

2- Faysal Hospital

3- Antalya Medical

4- Jareesh Intenational Hospital

5- Nyala Türk- Sudan Eğitim ve Araştırma Hastanesi

6- Doctor’s Clinic

7- Mekkah Eye Hospital

8- Shahiroon Hospital

9- İbni Haldun Hospital

10-Best Care Hospital

11-Fidel Medical Centre

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel bir hastanede uzman doktor muayenesi yaklaşık 50 ABD Doları civarındadır. Pratisyen hekim muayenesi de 10-15 ABD Doları civarında değişmektedir.

İçme Suyu Temin Koşulları

Sudan'da şebeke suyu içme suyu amaçlı kullanılmamaktadır. Hartum gibi kent merkezlerinde şişelenmiş içme suyu temininde zorluk bulunmamaktadır.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temini konusunda sorun bulunmamaktadır. Eczanelerin ilaç envanteri oldukça geniştir. 24 saat açık eczane bulunabilmektedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi