ST. VİNCENT ve GRENADİNLER

ST. VİNCENT ve GRENADİNLER
Başkent Kingstown
Nüfus 104.000
Konum Karayipler
İklim Tropikal iklime sahiptir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: St. Vincent& Grenadinler’de  yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: St. Vincent& Grenadinler’de  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, St. Vincent& Grenadinler’de  yarasalarda mevcuttur. Ancak köpeklerde görülmemektedir ve seyahat edenlerin çoğu için önemli bir risk oluşturmaz. Aşı sadece aşağıdaki gruplar için önerilir:

·  Yarasalar tarafından ısırılma riski bulunan ücra bölgelerde dış mekanda kalacak ve diğer aktiviteleri yapacak (örneğin macera seyahati ve mağaracılık gibi) yolcular,

·  Yarasalarla veya yarasalar etrafında çalışacak kişiler(vahşi yaşam profesyonelleri ve  araştırmacılar gibi).

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki tüm yolculardan on gün önce Sarıhumma aşısı ile aşılandığını gösteren uluslararası aşı sertifikası istenir

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

 

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Altı devlet hastanesi ve üç özel hastane mevcuttur. Acil durumlarda 911 aranarak ambulans çağrılabilmektedir. Bazı özel klinikler seyahat sağlık sigortalarını ödeme aracı olarak kabul etmemekte, peşin ödeme talep etmektedirler.

Hastaneler

Milton Cato Memorial Hospital (Başkent Kingstown’daki ana hastanedir)

Chatteaubelair Hospital

Georgetown Hospital  

Porth Elizabeth Hospital

İçme Suyu Temin Koşulları 

Saint Vincent ve Grenadinler’de çeşme suyu kullanımı, aşırı yağmurlu dönemler hariç tavsiye edilmektedir. Pet şişe su satışı da mevcuttur.

İlaç Temin Koşulları 

Özel eczanelerden hemen hemen bütün ilaçlar temin edilebilmektedir. Q-Care, Lewis ve Coreas Pharmacy başkent Kingstown’daki en iyi üç eczanedir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020 Pazartesi