TAYVAN (Chinese Taipei)

TAYVAN (Chinese Taipei)
Başkent Taipei
Nüfus 23.367.320
Konum Doğu Asya
İklim Sub-tropikal iklimin hakim olduğu bir ülkedir

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Tayvan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecekse, Tayvan’ın neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir.Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa  veya   açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Tayvan’da yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir, köpeklerde nadiren görülür ve yolcuların çoğu için büyük bir risk oluşturmaz. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi).

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Tayvan'da sağlık koşulları genel olarak iyi durumdadır. Tayvan vatandaşlarının ve yabancıların sağlık hizmetlerine ulaşımı oldukça rahat olmakla birlikte, yabancılar için hastanelerde İngilizce konuşabilen danışma görevlileri ve hemşireler mevcuttur. Birçok doktor da İngilizce'yi iyi derecede konuşabilmektedir. Muayeneler randevu esasında yürütülmekte, hastalar uzun süre sıra beklememektedir.

Hastaneler

Tayvan'da devlet ve özel hastaneler bulunmakla birlikte, üniversite  hastaneleri de bulunmaktadır. Bütün hastanelerin acil servisleri mevcut olup acil sağlık hizmet hattı 119'dur.

Tayvan'ın önde gelen hastaneleri:

Taipei:

-Chang Gung Memorial Hospital

-Central Clinic Hospital -Mackay Memorial Hospital

-National Taiwan University Hospital

Kaohsiung:

-Kaohsiung Medical University Chung

-Ho Memorial Hospital

-Kaohsiung Veterans General Hospital

Taichung:

-China Medical University Hospital

-Chun Shan Medical University Hospital

Tainan:

-National Cheng Kung University Hospital

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tayvanlı sigortalı bir kişi cüzi bir vizite ödeyerek tedavi olabilmektedir. Yatak ücretleri hastanelere göre, tek kişilik, çift kişilik veya 3-4 kişilik olmasına göre  farklıdır. Örneğin Tayvan Üniversitesi Hastanesinde yatak ücreti: Tek kişi: 120 ABD Doları, 2 kişilik: 69 ABD Doları), tek kişilik büyük oda: 266 ABD Doları, doğum tek kişilik: 266 ABD Doları, doğum iki kişilik: 200 ABD Doları.

Sağlık Sigortası ve Primler

Tayvan’da sağlık sigortası zorunlu bir sigortadır. Tayvanlı ve Tayvan’da ikamet eden yabancılar bu sigortayı değerlendirerek sağlık hizmetlerine ulaşabilmektedirler. Emekli olunca iyi bir yaşam sağlayabilmek için çalışanlar işçi sigortasına sahip olmak zorundadırlar; işsizler ise sosyal sigortayla devletten yardım alabilmektedirler. Genel olarak şirketlerin kazançlarına göre çalışanlar 2~6 aylık prim alabilir, devlet kurumlarında çalışan memurlara ise 3 aylık prim vardır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Tayvan Water Coorperation tarafından sağlanan sular kaynatılarak içilebilir. Genelde filtreleme de kullanılmaktadır. İçme suyu, metro, istasyon ve alışveriş merkezi gibi ortamlarında bulunabilir. Diğer taraftan market ve dükkânlarda şişe suyu da bulunmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

Genellikle sağlık sigortası sahipleri ücretsiz olarak ilaç temin edebilmektedir. Fakat sağlık sigortasının kapsamadığı ilaçlar ücret ile alınabilmektedir. Hastalar ilaçlarını hem hastanelerden  hem de eczanelerden temin edebilirler.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba