TAYLAND

TAYLAND
Başkent Bangkok
Konum Güneydoğu Asya
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık aşısı:Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

COVID-19 aşısı:Seyahat etmeden önce COVID-19 için aşılarınızın tam olduğuna emin olun.

Hepatit A aşısı: Tayland’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Tayland’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Japon Ensefaliti aşısı: Eğer seyahatiniz bir aydan fazla sürecekse, Tayland’ın neresine ve senenin hangi zamanında gittiğinize bağlı olarak bu aşı gerekebilir. Bir aydan kısa süre kalacak olsanız bile, kırsal alan ziyaretiniz olacaksa  veya   açık alanda çok zaman geçirecekseniz aşı düşünülmelidir.

Kuduz aşısı: Kuduz genellikle köpeklerde bulunmakta olup diğer memelilerde de bulunabilir. Isırılma veya tırmalanma durumunda ülkede kuduz tedavisi genellikle mevcuttur. Kuduz hayvanlarla karşılaşma olasılığı daha yüksek olan aşağıdaki gezginler için aşılama düşünülebilir:

  • Hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma riski oluşturacak dış mekan aktiviteleri ve diğer faaliyetlerde bulunacak kampçılar, macera gezginleri veya mağara kaşifleri,
  • Hayvan ve örnekleriyle ilgilenen veteriner hekimler, hayvan bakıcıları, saha biyologları veya laboratuvar çalışanları
  • Kırsal alanlara giden ziyaretçiler,
  • Hayvanlarla oynama eğiliminde olmaları, ısırıldıklarını ifade edememeleri ve baş- boyun ısırıklarının daha fazla olabilmesi nedeniyle, hayvanlar tarafından ısırılma veya tırmalanma olasılığı daha yüksek olan çocuklar için kuduz aşısı düşünülebilir.

Sarı Humma aşısı (2020): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen ve Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren 9 aylık ve  üzerindeki yolculardan  Sarıhumma  aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi : Yok.

Sıtma (2020 ): Sıtma riski yıl boyunca özellikle ormanlık ve tepelik kırsal bölgelerde, özellikle ülke sınırlarına yakın bölgelerde, güneydeki birçok vilayet dahil olmak üzere mevcuttur. Şehirlerde (örn. Bangkok, Chiangmai City, Pattaya), kentsel bölgelerde, Samui Adası ve turistlerin konakladığı Phuket Adasında risk yoktur. Fakat diğer bazı bölgelerde ve adalarda sıtma tehlikesi mevcuttur.

Kamboçya ve Myanmar sınırları yakınlarındaki alanlarda meflokin ve kinine dirençli P. Falcifarum rapor edilmiştir. Myanmar sınırına yakın bölgede Artemisisin’e karşı direnç rapor edilmiştir. Klorokine dirençli P. Vivax rapor edilmiştir. İnsanda P. knowlesi infeksiyonu rapor edilmiştir.

Sıtma riski için ülke sivrisinek ısırıklarına karşı önlemler, Ülkenin Kamboçya ve Myanmar sınır bölgeleri ziyaret edeceklerin ilave olarak;

Atovaquone/Proguanil tablet günde 1 kez 250/100mg olmak üzere yolculuktan 1-2 gün önce başlanır. Seyahat süresince ve döndükten sonra 1 hafta devam edilir ya da

Doksisiklin 100mg kapsül günlük (günde 1x100 mg tablet alınmak üzere seyahate çıkmadan 1 gün önce başlanır, seyahat boyunca ve seyahatten sonra 4 hafta daha devam edilir).

Not: İlaçlar mutlaka hekim önerisiyle kullanılmalıdır.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin bazı bölgelerinde yeni koronavirüs (COVİD-19) salgını görülmektedir. (Bilgi için tıklayınız.)

Ülkenin Sağlık Koşulları

UYARI !

Bu ülkede, Dünya'da salgın halinde devam etmekte olan COVID-19 vakaları görülmektedir.

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkelere giriş tablosu için tıklayınız

Yüksek hava kirliliği yüzünden solunum ve akciğer hastalıkları son derece yaygındır.

Hastaneler

Bangkok'da çok sayıda batı standartlarına uygun otel konforunda hizmet veren özel hastaneler mevcuttur.

Bazı Hastahaneler:

-Bumrungrad İnternational Hospital

33 Sukhumvit 3 (Soi Nana Nua), Wattana, Bangkok, 10110 Thailand

Telephone: +662 667 1000 Faks: +662 667 2525

Emergency:+ 662 667 2999 Out-patient Appointment: +662 667 1555

Dental Appointment: +662 667 2300

General Appointment: www.bumrungrad.com

-Bangkok Hospital

2 Soi Soonvijai 7, New Petchburi Road Bangkapi, Huay Khwang Bangkok

Tel : (662) 3103000 Faks : (662) 23181546 - 23103327

e-mail : info@bangkokhospital.com www.bangkokhospital.com

-Samitevej Hastaneleri

113 Sukumvit 49, Klongtan nua, Wattana, Bangkok 10110 Thailand

Tel (662)02-711-8181, (662)02-392-0011 Fax (662)02-391-1290

www.samitivejhospitals.com

www.samitivej-childcenter.com

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Özel hastanelerin fiyatları oldukça yüksektir. Bir gecelik yatak ücreti tek kişilik odada 1.000 Doları bulmaktadır. Doktorların vizite ücretleri de 30-40 Dolar arasındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması yaygın değildir. Ülkeye seyahat edeceklerin uluslararası sağlık sigortası yaptırması yerinde olacaktır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Çeşme suyu içime müsait değildir. Şişeyle veya damacanayla içme suyu uygun fiyatla satılmaktadır.

İlaç Temin Koşulları

İlaç temini konusunda zorlukla karşılaşılmamaktadır. Türkiye'de bulunan hemen her gruptan ilacı bulabilmek mümkündür. Bazı eczaneler ve iletişim bilgileri:

HEALTH MART DRUG STORE-MRT SUTTHISAN

Sutthisan Winitchai Road, Huai Kwang, Bangkok

SUTTHISAN PHARMACY

336 Sutthisan Winitchai 10400 Bangkok

K NAKORN PHARMACY

703 Sutthisan Khwang Din Daeng Khet Din Daeng Bangkok

TANYALUCK PHARMACY

1332 (Sutthisan Winitchai) Huay Kwang, Bangkok

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2021 Salı