TACİKİSTAN

TACİKİSTAN
Başkent Duşanbe
Nüfus 8.352.000
Konum Kuzey Asya
İklim Karasal-Akdeniz iklimi karışımının gözlendiği bir ülkedir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin Aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Tacikistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo Aşısı: Tacikistan’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine(kirli/bulaşık) iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas İhtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz Aşısı: Kuduz, Tacikistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir.   Aşı  özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Tacikistan’da  uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarıhumma aşısı (2017): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Sıtma (2017): 2009 yılından bu yana P. falciparum ve 2015 yılından bu yana P. vivax için yerli vakalar bildirilmemiştir. Geçmişteki risk baskın olarak P.vivax  kaynaklı olarak  (Haziran-Ekim ayları arasında) özellikle güney bölgelerinde (Khatlon Bölgesi) ve bazı merkez (Duşanbe),  batı (Gorno-Badakhshan Özerk Bölgesi) ve kuzey (Leninabad Bölgesi) bölgelerinde  bulunmaktaydı.

Sadece sivri sinek ısırığına karşı önlemler önerilmektedir.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Duşanbe'de İbn-i Sina Hastanesi, Şifa Hastanesi, Karabola Devlet Hastanesi ve Prospekt Medical Clinic; Hocent, Kulab ve Khorog şehirlerinde ise Merkez Devlet Hastaneleri basit sağlık sorunlarında başvurulabilecek kuruluşlardır. Önemli sorunlarda ülkede ikamet eden pek çok yabancı ve maddi durumu iyi olan Tacik vatandaşları çevre ülkelere ve Türkiye’ye gitmektedir. Tacikistan’da karşılaşılan en önemli sorunlar sağlık hizmetlerindeki yetersizlik ve sağlık kuruluşlarının da yeterli hijyen ve teçhizata haiz bulunmamasıdır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Tedavi ve yatak ücretleri belirsiz olup, çoğu durumda doktorlarla yapılan pazarlıklar neticesinde belli olmakta, bu çerçevede de fatura temininde zorluklarla karşılaşılabilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortası uygulaması bulunmamaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Musluk suyunun içilmemesi ve mümkünse diğer kullanım alanlarında da filtrelenmesi yararlı olacaktır. Pet şişeler halinde ve damacanalarla içme suyu satılmaktadır. Obi Zulol marka içme suyu pet şişelerde (3 Somoni), Obi Nur marka içme suyu da damacanalarda (7 Somoni) güvenli markalar olarak telaffuz edilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Basit tıbbi malzemelerin ve ilaçların temininde dahi zorluk yaşanabilmektedir. Yolcuların ilaçları Türkiye'den gelirken yanlarında getirmeleri önerilir.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Eğer doktorunuz seyahatiniz için  sizlere sıtma koruyucu ilaç  reçete ettiyse, seyahatten  döndükten sonra alınması gereken süre kadar ilacı almaya  devam etmelisiniz. Sıtma koruyucu İlacı almayı erken keserseniz hala sıtma hastası olabilirsiniz.

Sıtma her zaman ciddi bir hastalıktır ve ölümcül olabilir. Eğer sıtma riskli bölgede seyahat sırasında veya seyahatten sonraki 1 yıl içerisinde eve dönüşünüzde ateşli bir hastalık geçirirseniz, acil tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuza mutlaka seyahatiniz hakkında bilgi veriniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba