TÜRKMENİSTAN

TÜRKMENİSTAN
Başkent Aşkabat
Nüfus 5.400.000
Konum Kuzey Asya
İklim Karasal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Türkmenistan’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Türkmenistan’da  kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Kuduz aşısı: Kuduz, Türkmenistan’da köpekler, yarasalar ve diğer memelilerde bulunabilir. Aşı özellikle aşağıdaki gruplara önerilir:

·  Hayvanlar tarafından ısırılma riski bulunan dış mekanda kalacak ve kampçılık, yürüyüş, bisiklet, macera seyahati ve mağaracılık gibi diğer aktiviteleri yapacak yolcular,

·  Hayvanlarla veya hayvanlar etrafında çalışacak insanlar (Veteriner hekimleri, vahşi yaşam uzmanları ve araştırmacılar gibi),

·  Türkmenistan’a uzun yolculuk yapacak veya bu ülkedeki uzak bölgelere taşınacak olan kişiler,

·  Hayvanlarla oynama eğiliminde oldukları, ısırıldıklarını söylemeyebildikleri ve baş- boyun ısırıkları daha fazla olabildiği için çocuklar.

Sarı Humma aşısı (2018): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma  aşılama sertifikası istenmez

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Aşılar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Ülkede sağlık, temizlik altyapısı, hastaneler, tıbbi malzeme ve ilaç imkanları yetersizdir. Hastanelerde temizlik, muayene ve hasta bakım koşulları elverişsizdir. Son yıllarda, birçoğunun yapımı firmalarımız tarafından üstlenilen, son teknoloji teçhizatla donatılmış modern hastaneler açılmış olsa da, doktor başta olmak üzere, bu cihazları kullanabilecek nitelikli sağlık personeli noktasında sıkıntılar yaşanmaktadır. Sağlık personeli eğitimi alanında Almanya ile işbirliği yapılmakta olup, Alman doktorları yeni açılan hastanelerde dönemsel olarak çalıştırılmaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede şişe suyu içilmesi tavsiye edilmekte, yerli üretim şişe sularının yanında Türkiye ve çevre ülkelerden ithal edilen şişe suları da bulunabilmektedir.

İlaç Temin Koşulları

Aşı, ilaç ve serum üretimi son derece sınırlı olup, ilaçlar Rusya başta olmak üzere yurtdışından ithal edilmektedir. Bazı temel ilaçlar ülke genelindeki eczanelerden(dermanhana) temin edilebilmekte ancak genel olarak ilaç temininde zorluklar yaşanmaktadır.

UYARI !

Bütün dünyada devam etmekte olan COVID-19 salgını nedeniyle Türkmenistan'da alınan önlemler çerçevesinde, Türkmenistan'a gitmek isteyen Türkmenistan vatandaşlarının, yabancı uyruklu vatandaşların veya vatandaşlığı olmayan şahısların koronavirüs bulunmadığına dair sağlık raporu/belgesinin olmaması durumunda Türkmenistan'a alınmayacağı bildirilmiştir. Türkmenistan'da koronavirüs hastalığının (COVID-19) yayılmasının önlenmesine ilişkin olarak alınan tedbirler çerçevesinde, 17 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkmenistan, Özbekistan ve üçüncü ülke vatandaşlarından Türkmen-Özbek sınırını geçişlerinde COVID-19 hastalığının bulunmadığına dair sağlık raporu talep edilecektir. Sözkonusu uygulama TIR şoförlerini de kapsamaktadır.

 

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2020 Pazartesi