TONGA

TONGA
Başkent Nukuʻalofa
Nüfus 106.322
Konum Güney Pasifik
İklim Tropikal iklim hakimdir.

Harita Koordinatı

Önerilen Aşı ve İlaçlar

Rutin aşılar: Her yolculuk öncesi rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun. Bu aşılar: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak(MMR), Difteri, Tetanoz, Boğmaca, Su çiçeği, Polio ( çocuk felci ) ve yıllık grip aşısıdır.

Kızamık birçok ülkede görülebildiğinden  ve son yıllarda dünya çapında salgınlar meydana geldiğinden, seyahate çıkmadan önce kızamığa karşı bağışıklık durumunuzdan emin olun.

Hepatit A aşısı: Tonga’da yediğiniz veya kalacağınız yer neresi olursa olsun, kontamine  su veya yiyeceklerle Hepatit A bulaşabileceğinden bu aşı önerilir.

Tifo aşısı: Tonga’da kontamine yiyecek ya da sularla tifo bulaşabilir. Bu aşı,  tifo riskinin  yüksek olduğu endemik bölgelerde , küçük şehir veya kırsal alanları ziyaret edecek, arkadaş veya akrabalarının evinde ikamet edecek yolculara ve yemek gezginlerine, özellikle 1 aydan fazla kalmaları durumunda önerilebilir.

Hepatit B aşısı: Hepatit B kontamine iğneler, kan ürünleri ve cinsel temasla bulaşır. Bu nedenle herhangi bir tıbbi işlem, dövme veya piercing yaptıracaksanız, yeni bir partnerle cinsel temas ihtimali varsa aşı yaptırmanız önerilir.

Sarı Humma aşısı (2013): 

Ülkeye giriş gerekliliği: Hiçbir uluslararası yolcudan Sarıhumma aşılama sertifikası istenmez.

DSÖ sarıhumma aşı önerisi: Yok.

Ülkedeki salgın hastalıklar hakkında bilgi almak için tıklayınız

Ülkenin Sağlık Koşulları

Hastaneler

Ülkede toplam 52 sağlık kuruluşu bulunmakta olup toplam yatak kapasitesi 281’dir. Nüfusun %70’inin yaşadığı Tongatapu adasında halkın sağlık merkezlerine erişimi kolay olsa da uzak nüfusun az olduğu uzak adalarda, tıbbi personel, medikal ekipman ve ilaç eksikliği nedeniyle sağlık hizmeti kötüdür.

Nuku'alofa'daki Vaiola Hastanesi, kayda değer tek hastane olup, batı standartlarından uzaktır.

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Ülkedeki çoğu sağlık hizmeti ücretsiz olup, bazı sağlık merkezlerinde 10 -15 ABD Doları muayene ücreti alınmaktadır. Genel olarak ücretler tedavinin türüne ve hastaneye göre değişebilmektedir.

Sağlık Sigortası ve Primler

Sağlık sigortaları, genellikle özel sektör tarafından sağlanmaktadır. Başvuru sahibinin mevcut sağlık koşullarına göre, kapsamlı veya sınırlı sağlık sigortaları yapılabilmekte ve buna göre ödeme planları düzenlenebilmektedir.Tonga'ya seyahat etmeyi planlayanların, öncelikle gerekli aşıları yaptırdıklarını ve kapsamlı sağlık sigortaları bulunduğunu teyit etmeleri önem taşımaktadır.

İçme Suyu Temin Koşulları

Nüfusun büyük çoğunluğunun temiz suya erişimi olmakla birlikte, mide rahatsızlığı çeken ziyaretçilerin, marketlerden temin edilebilecek şişe suyu kullanmaları önerilir.

İlaç Temin Koşulları

Başlıca şehirlerdeki çeşitli eczanelerde ilaçlar mevcuttur.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer seyahat sonrası kendinizi iyi hissetmiyorsanız bir doktora görünmeniz gerekebilir. Doktorunuza seyahatte nereye gittiğinizi ve seyahatte ne yaptığınızı mutlaka söyleyin. Ayrıca seyahat sırasında bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız doktorunuza söyleyiniz.

Son Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020 Çarşamba